Forum Kazdy członek sojuszu aZSRR jest tu mile widziany Strona Główna Kazdy członek sojuszu aZSRR jest tu mile widziany
Krótki opis Twojego forum [ustaw w panelu administracyjnym]
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pomoc Ogame
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kazdy członek sojuszu aZSRR jest tu mile widziany Strona Główna -> WAZNE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 13:53, 18 Cze 2006    Temat postu: Pomoc Ogame

Macie problem w oGame Rolling Eyes

A może czeguś nieumiecie piszcie tutaj odpowiem w raz z innymi graczami na wszystko!


Question Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation



TO jest ważne!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 13:59, 18 Cze 2006    Temat postu:

KSIĘŻYCE

1. Jak sprawdzić ile moja planeta ma księżyców?
Na początku gry żadna planeta nie ma ksieżyca. Każda planeta może mieć maksymalnie jeden księżyc (czyli można mieć maksymalnie 9 księżyców) i wtedy w zakładce "Widok" po lewej stronie obrazka planety będzie obrazek księżyca. Księżyc nie jest traktowany jako kolonia, więc nie liczy się do liczby kolonii (można mieć 8 kolonii i 9 księżyców).

2. Po najechaniu na ikonkę księżyca w zakładce Galaktyka widzę dwa parametry: Rozmiar i Temp. Jakie jest ich zastosowanie?
Rozmiar to średnica tego księżyca, a Temp to dolna granica przedziału temperatur. Średnica określa maksymalną liczbę pól do zagospodarowania na księżycu (patrz Wzory punkt Księżyc), a temperatura nie ma żadnego znaczenia.

3. Jak zdobyć księżyc?
Ksieżyc może powstać po wielkiej bitwie (ale nie musi), kiedy to szczątki statków dryfujące w przestrzeni przyciągną się i połączą (proces ten jest natychmiastowy i następuje zaraz po bitwie). Za każde 100k latających surowców, ze zniszczonej floty, szansa na powstanie księżyca wynosi 1%. Zatem jeśli po bitwie wokół planety dryfuje 521k surowców (jednostek) to szansa na powstanie księżyca wynosi 5% (maksymalnie może być 20%). Uwaga: szczątki z poprzednich bitew nie zwiększają szansy powstania księżyca, liczą się tylko te surowce, które powstały w danej bitwie. Po powstaniu księżyca szczątki nadal pozostają na orbicie i można (a nawet należy) je zebrać.
Na Uni 39 i Uni 40 w skład Pola Zniszczeń wchodzą RÓWNIEŻ szczątki ze zniszczonej obrony (także tej która się odbudowała po walce). Na pozostałych Uni - tylko szczątki floty.

4. Czy muszę kolonizować księżyc?
Księżyc nie jest planetą więc go nie kolonizujesz. Zamiast tego na księżycu budujesz Stację księżycową, dzięki której zwiększa się liczba dostępnych pól do zabudowy. Na samym początku liczba pól wynosi 0/1 i pierwszym wybudowanym budynkiem musi być Stacja księżycowa. Każdy jej poziom zwiększa liczbę dostępnych pól na księżycu o 3, ale tak samo jak przy budowie innych budynków cywilnych zabiera również 1 wolne pole (po wybudowaniu 1-wszego poziomu Stacji księżycowej liczba dostępnych pól będzie wynosić 1/4, 2-go poziomu 2/7 itd.).

5. Czy mogę przejąć czyjś księżyc?
Księżyc należy do osoby będącej właścicielem planety, przy której się on znajduje. Żaden inny gracz w jakikolwiek sposób nie może przejąć tego księżyca (co najwyżej może go zniszczyć - o czym niżej).

6. Czy opłaca się mieć księżyc?
Tak, na księżycu można zbudować pewne budynki, których nie można zbudować na planecie. Jest to Falanga czujników, za pomocą której możesz skanować przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu poruszających się w niej flot. Możesz wtedy tak skoordynowac ataki, żeby przyłapac wrogą flotę w chwili zetknięcia się z planetą. Drugim takim budynkiem jest Teleporter, który pozwala na przemieszczanie floty miedzy galaktykami bez strat czasowych (pod warunkiem posiadania dwóch księżyców i zbudowania go na obydwu).

7. W jaki sposób działa falanga czujników?
Przy użyciu falangi czujników można wykryć poruszające się floty. Planeta startowa/docelowa takiej floty musi jednak znajdować się w zasięgu falangi (patrz Wzory). Sam skan, który każdorazowo kosztuje 5k deuteru, przeprowadza się z poziomu zakładki Galaktyka (należy być na księżycu). Po kliknięciu na nazwę planety otworzy się okno pop-up, w którym będą wyszczególnione wszystkie loty odbywające się na i ze skanowanej planety. Obok każdego lotu będzie podany czas przylotu do celu (dla każdej floty podany jest czas lotu tam i z powrotem, no chyba, że flota już wraca), kolorem zielonym będą zaznaczone informacje o flotach startujących a kolorem błękitnym o powracających. Wielkość floty można poznać tylko w przypadku flot startujących po najechaniu na napis "Flota" (tej możliwości nie ma już dla flot powracających). Przy skanowaniu planety z polem zniszczeń nie zobaczysz floty, która leci na tę planetę z misją "Zbieraj" (aby wykryć tę flotę trzeba by było skanować planetę, z któraj wystartowała). Tak samo wygląda sytuacja przy skanowaniu planety posiadającej księżyc, skan falangi nie wykaże flot lecących z/na księżyc a jedynie te statki, które lecą na samą planetę. Połączenie obu faktów daje możliwość ukrycia swojej floty poprzez wysłanie jej z księżyca na dowolne pole zniszczeń. Osoba, która jest skanowa przy użyciu falangi czujników nie dostaje żadnego raportu.
Na skanie falangą nie widać również flot, które zostały wysłane z misją Stacjonuj, a następnie zostały zawrócone przed zakończeniem misji (do czasu zawrócenia flota ta jest normalnie widoczna).

8. W jaki sposób działa teleporter?
Teleporter pozwala na przesłanie jednorazowo nieograniczonych ilości jednostek floty do drugiego swojego teleportera (tak więc trzeba mieć dwa księżyce i dwa teleportery). Użycie teleportera nic nie kosztuje, jednak operację wysyłania jednostek można wykonać najwcześniej dopiero godzinę po ostatniej teleportacji.

9. Czy księżyc można zniszczyć?
Falanga czujników, znajdująca się na księżycu, jest poważnym zagrożeniem dla graczy, którzy posiadają flotę. Dlatego też istnieje możliwość niszczenia księżyców a może tego dokonać jedynie Gwiazda Śmierci, gdyż tylko ona ma zdolność wytworzenia wystarczającej ilości energii, aby strzelić działem grawitonowym. Gwiazda Śmierci musi być wysłana z misją "Niszcz księżyc". Kiedy przybędzie na pole bitwy spróbuje wysłać impuls grawitonowy, aby zniszczyć księżyc. Nie gwarantuje to jednak sukcesu i jest możliwe, że Gwiazda Śmierci zostanie zniszczona. Istnieje 5 możliwości zakończenia walki:
1) Gwiazd Śmierci niszczy księżyc.
Jest możliwe, że księżyc zostanie całkowicie usunięty z widoku galaktyki. Wszystkie budynki znajdujące się na księżycu zostaną zniszczone i NIE utworzą pola zniszczeń (PZ). Jeśli flota jest w drodze na księżyc, a podczas lotu zostanie on zniszczony, to flota otrzyma jako nowy cel planetę. Szanse na zniszczenie księżyca zależą od wielkości księżyca. Gdy ma on 1000 kilometrów średnicy, szanse na zniszczenie wynoszą 70%. Każde kolejne 1000 km średnicy zmniejsza szanse o około 10%. Można zwiększyć szanse na zniszczenie księżyca wysyłając większą liczbę Gwiazd Śmieci, np. 4 Gwiazdy Śmierci podwoją szansę na zniszczenie księżyca a 9 GŚ potroją ją.
Oto jak wygląda komunikat w RW:
cytat:
Flota z planety Nazwa [x : x : x] osiąga księżyc twojej planety x : x : x. Coraz silniejsze trzęsienia ziemi wstrząsają satelitami. Księżyc zaczyna się deformować i rozrywać na miliony kawałków. Ciężki cios dla Twojego mocarstwa. Wrogie floty kierują się na ich ojczyste planety.
Szanse zniszczenia księżyca: XX % Szanse zniszczenia GS:YY %

2) Gwiazd Śmierci jest niszczona.
W tym wypadku księżyc nie zostanie zniszczony a cała atakująca flota zostanie zniszczona. Nie powstanie Pole Zniszczeń. Szanse na ten wariant zależą też od wielkości księżyca. Przy księżycu o średnicy 1000 km szanse wynoszą około 15%. Na każde kolejna 1000 km średnicy szanse zwiększają się o około 6%. Szanse te NIE ZALEŻĄ (poprawka by kmic) od liczby wysłanych GŚ.
Oto jak wygląda komunikat z RW:
cytat:
Twoja flota z planety Nazwa [x : x : x] osiąga księżyc planety x : x : x należącej do Nazwa. Twoja Gwiazda Śmierci kieruje swoje działo grawitonowe na satelity. Lekkie trzęsienie wstrząsa powierzchnią księżyca. Ale coś się nie zgadza. Działo grawitonowe wprawiło GS w drgania. Nastąpiło sprzężenie zwrotne i rezonans. SGS rozprysła się w drobny mak. Powstała w ten sposób fala zniszczyła całą twoją flotę.
Szanse zniszczenia księżyca: XX % Szanse zniszczenia GS:YY %

3) Księżyc i Gwiazda Śmierci sią niszczone.
Kombinacja 1 i 2 wariantu.
4) Nic się nie zdarza.
W tym przypadku Gwiazda Śmierci powraca na swoją macierzystą planetę, a księżyc nie zostaje zniszczony. Nie powstanie Pole Zniszczeń.
5) Na księżycu stacjonuje flota.
Najpierw rozegra się normalna walka między flotą atakującą i broniącą. Jeśli napastnik wygrał bitwe i nadal posiada chociaż jedną Gwiazdę Śmierci, to zostanie zastosowany punkt 1, 2 lub 3. Jeśli natomiast napastnik przegrywa lub po bitwie nie ma żadnej GŚ to nic się nie wydarza. Zniszczone statki kosmiczne tworzą normalne Pole Zniszczeń.
Napastnik musi wygrać walkę aby przystąpić do niszczenia księżyca. (w tutorialu jest błąd)
Wzory na 1 i 2 wariant umieszczone są w temacie Wzory.

10. Od czego zależy wielkość (średnica) księżyca? Mogę ją zwiększyć? 16.01.2006
Średnica księżyca jest wybierana losowo w momencie jego powstawania. Istnieje nieudokumentowany związek między wielkością księżyca a ilością szczątków z których on powstał, jednak nie jest to ścisła zależność. Można powiedzieć że im więcej było szczątków tym większa jest SZANSA na powstanie większego księżyca, ale równie dobrze księżyc powstały ze złomu na 1% może być większy od tego który powstał z 20%.
Wielkości powstałego już księżyca nie można w żaden sposób zmienić, żadne kolejne bitwy nie mają wpływu na istniejący już księżyc.

11. Co można a czego nie można budować na księżycu 18.01.2006
Na księżycu NIE MOŻNA budować kopalni metalu i kryształu, syntezatora deuteru, elektrowni słonecznej i fuzyjnej, laboratoriów, magazynu rakiet, terraformera oraz fabryki nanitów.
MOŻNA za to budowac stację księżycową, falangę czujników i teleporter a także fabrykę robotów, stocznię orbitalną, depozyt sojuszniczy oraz magazyny surowców (w tym zbiornik deuteru), choć te ostatnie są zupełnie niepotrzebne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:00, 18 Cze 2006    Temat postu:

PRÓBY KSIĘŻYCOWE (MOONMAKING)

1. Co to takiego?
Próby księżycowe (moonmaking) polegają na umówionym wcześniej ataku, który ma na celu utworzenie pola zniszczeń na tyle dużego, aby mógł powstać księżyc.

2. Z kim mogę się tak umówić?
Próbę księżycową możesz przeprowadzić z każdym graczem. Najczęściej jednak próby takie występują między członkami jednego sojuszu. Na niektórych uniwersach są też gracze (czasem całe sojusze), którzy wyspecjalizowali się w przeprowadzaniu takich prób.

3. Kto musi stracić flotę?
Nie ma tutaj ustalonej reguły, tak więc to gracze ustalają między sobą przebieg próby. W najczęstszym przypadku jeden z graczy atakuje planetę drugiego, na której obrona jest na tyle silna aby pokonać flotę agresora.
Innym wariantem jest walka flot agresora i obrońcy, generująca duże pole zniszczeń.

4. Kto zbiera szczątki po flocie?
Szczątki zbiera właściel zniszczonej floty. Jeśli straty ponieśli obydwaj gracze, wtedy dzielą się szczątkami proporcjonalnie do strat.
Atakujący może pożyczyć recyklery od obrońcy wysyłając zgłoszenie o pożyczce do GO.

5. Chcemy zrobić sobie nawzajem próby na taki sam procent. Czy każdy z nas musi lecieć recyklerami za swoją flotą, czy też możemy zebrać szczątki po flocie przeciwnika?
W przypadku gdy próby odbywają się na taki sam procent i odstęp pomiędzy nimi nie przekracza 24h można zebrać szczątki po flocie przeciwnika zamiast swojej. Próbę taką należy zgłosić do GO.

6. Czy mogę wysłać do gracza A surowce na zbudowanie floty, którą mnie zaatakuje? Czy mogę w takim przypadku zebrać złom po jego flocie?
Możesz wysłać surowce do gracza A tyko wtedy, gdy ma on mniej punktów od Ciebie, ale wtedy to on musi zebrać szczątki po flocie.

7. Czy próbę księżycową trzeba zgłaszać GO?
Zgłosić należy próbę opisaną w pytaniu 5 lub próbę, w której występuje wypożyczenie recyklerów.

8. Jak zwiększyć szanse na powstanie księżyca w czasie próby?
Szanse można zwiększyć tylko i wyłącznie zwiększając liczbę statków, które ulegną zniszczeniu (do liczby potrzebnej na uzyskanie 20%).
Szansa na powstanie księżyca nie zależy od rodzaju niszczonych statków ani żadnych zachowań, takich jak np. wylogowanie się przed próbą czy wystąpienie z sojuszu.
Większą szansę daje mniejsza liczba prób na duży procent niż dużo prób na mały (np. jedna próba 20% to większa szansa niż 2x10%)

9. Jakie statki są najlepsze do próby księżycowej?
Pod względem kosztów najlepsze są lekkie myśliwce, jednak wymagają silniejszej obrony na ich zniszczenie. Z tego powodu w próbach księżycowych często biorą też udział transportowce i sondy szpiegowskie.

10. Gdzie jeszcze mogę poczytać o próbach księżycowych?
Przeczytaj OGame Tutorial - Jak zdobyc ksiezyc


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:00, 18 Cze 2006    Temat postu:

wiem że jest tego dużo ale niedługo dodam coś jeszcze! pozdro

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:01, 18 Cze 2006    Temat postu:

STATKI I FLOTY

1. Co to jest flota i jak ją wysyłać?
Flota to zbiór statków, które wspólnie przemierzają przestrzeń kosmiczną. Statki znajdujące się na orbicie planety (w tym satelity słoneczne) nie są traktowane jako flota. Flotami zarządza sie za pomocą zakładki Flota. Tam również wybierasz w okienkach liczbę staków do danej floty klikasz dalej, wybierasz współrzędne planety (oraz rodzaj miejsca docelowego: Planeta, PZ lub Księżyc) oraz szybkość przemieszczania a na koniec typ misji (zależy od statków znajdujących się we flocie oraz miejsca docelowego). Pole "Surowce" służy do zabrania odpowiednich surowców na lot. Jeśli chcesz zrabować je z innej planety, zostaw te pola puste.
Uwaga: Satelity słoneczne z racji tego, że posiadają zerową prędkość nie mogą być przemieszczane między planetami.

2. Czy jest limit ilości flot? Czy jest limit ilości statków kosmicznych we flocie?
Maksymalna ilość flot zależy od poziomu techniki komputerowej - każdy odkryty poziom tej technologii umożliwia utworzenie nowej floty (przy zerowym poziomie tej techniki można mieć tylko jedną flotę). Każda flota może składać się z dowolnej ilości statków kosmicznych, nie ma tutaj żadnego ograniczenia.

3. Czasami przy wysyłaniu floty pojawia się komunikat "Flotenfehlstart". Co on oznacza?
"Flotenfehlstart" to z niemieckiego "falstart floty". Komunikat ten wyświetla się kiedy są opoźnienia w przesyłaniu danych do bazy. Nic się nie traci, a flotę trzeba wysłać raz jeszcze klikając po prostu na zakładkę Flota.

4. Czym się różni misja "Stacjonuj" od "Transport"?
Opcja "Stacjonuj" jest dostępna tylko przy wysyłaniu floty na jedną ze swoich planet (lub księżyców). Flota wysłana z tą misją po przylocie na planetę docelową zostanie tam i wyładuje wszystkie surowce jakie przewoziła. Należy pamiętać o zabraniu deuteru na drogę powrotną, jeżeli na miejscu nie jest zbudowana kopalnia deuteru. Misję "Transport" można wybrać zarówno dla swojej planety, jak i dla planet innych graczy. Flota, która leci z taką misją, po osiągnięciu miejsca docelowego wyładuje wszystkie surowce jakie posiada i zawróci na planetę, z której wyleciała.

5. Z planety macierzystej chcę wysłać na swoją kolonię pusty transporter z opcją "Stacjonuj". Czy z kolonii będę mógł wysłać na planetę macierzystą transporter (zakładka Flota) z surowcami (z tej koloni), mimo że nie mam tam w ogóle Stoczni orbitalnej?
Tak. Potrzebny ci będzie jedynie deuter na drogę powrotną dla tego transportowca.

6. Dlaczego zawsze jak wysylam flotę (z rozkazem innym niż Stacjonuj) to wyświetlają sie dwa czasy, z których jeden jest dużo dłuższy?
Wyświetlają się dwa czasy dlatego, ponieważ flotę w dowolnym momencie możesz zawrócić i wtedy będzie ważny ten drugi czas.

7. Dlaczego jak zawrócę flotę z misją Stacjonuj to znika mi ona z okna Podgląd? Czy to błąd? Kiedy ona do mnie wróci?
Zawrócona flota z misją Stacjonuj jest niewidoczna w oknie Podgląd, jednak w dalszym ciągu przemieszcza się zgodnie z planem. Czas jej powrotu na macierzystą planetę możesz sprawdzić w zakładce Flota.
To nie jest błąd, ale celowe działanie: tak zawrócona flota nie jest dzięki temu widoczna dla falangi księżycowej.


8. Gdzie można sprawdzić ile mam statków i struktur obronnych?
Liczba statków i struktur obronnych widnieje w nawiasach przy nazwie każdego statku (budynku) w zakładce Stocznia lub Obrona. Ponadto dokładny spis statków znajduje się w zakładce Flota.

9. Czy flota ma jakiś koszt utrzymania, zabiera miejsce, potrzeba jej amunicji?
Nie. Flota nie zabiera miejsca, a jedyna zapłata w postaci deuteru ma miejsce przy jej przemieszczaniu.

10. Co się dzieje gdy flocie zabraknie paliwa na drogę powrotną? Czy deuter, który się ukradnie może poslużyć za paliwo dla powracającej floty?
Zanim wyślesz flotę opłacasz jej drogę tam i z powrotem. Nie może więc zabraknać deuteru gdzieś pośrodku drogi między Tobą a Twoim celem.

11. Czemu flota wysłana z misją "Stacjonuj" spala tyle samo deuteru co z misją "Transport" lub "Atakuj"?
Flota wysłana z misją "Stacjonuj" tak naprawdę nie spala tyle samo paliwa co flota z rozkazem "Transport" czy "Atakuj" tylko po prostu zabiera od razu paliwo potrzebne na drogę powrotną. Jeżeli zechcesz zawrócić tę flotę, nawet zaraz po starcie, to nadmiarowe paliwo zostanie zużyte na powrót. Jeżeli jednak doleci do docelowej planety to połowa paliwa zabranego przy starcie zostanie tam wyładowana (UWAGA: jeżeli będziesz chciał wrócić z taką samą prędkością na planetę, z której startowałeś to musisz już sam pomyśleć o zabraniu odpowiednio większej ilości paliwa).

12. Wysłałem swoja flotę z misją Transport/Napadaj na planetę innego gracza. Jak szybko dowie się on, że moja flota do niego leci?
Jeżeli osoba ta jest w grze to nie będzie wiedziała, że twoja flota do niej leci do chwili wejścia w zakładkę Podgląd. Od chwili startu twojej floty wyświetalny tam jest odpowiedni komunikat (zależnie od typu misji komunikat ten będzie zielony - Transport lub czerwony - Napadaj) informujący z jakiej planety leci flota oraz czas jaki pozostał do jej przylotu na planetę (w zależności od poziomu Techniki szpiegowskiej możesz otrzymać jeszcze dodatkowe informacje o liczbie i rodzaju statków w tej flocie - szczegóły w dziale Szpiegowanie). Teoretycznie więc osoba ta może dowiedzieć się o twojej flocie nawet sekundę po jej wysłaniu, jeżeli tylko wejdzie właśnie wtedy w zakładkę Podgląd.

13. Czy po wysłaniu floty na jakąś planetę można zmienić jej kurs na inną planetę?
Nie ma takiej możliwości. Jeżeli nie chcesz lecieć na daną planetę to możesz jedynie wrócić tam skąd flota wystartowała. W tym celu korzystasz z zakładki Flota i przycisku "Zawróć". Uwaga: zawracając flotę stracisz deuter wydany na ten lot.

14. Co oznaczja parametry techniczne statkow?
Punkty strukturalne (structural integrity) to punkty określające ile wydano surowców (metal+kryształ) na dany statek +10% za każdy stopień opancerzenia statków powietrznych (rozwój tej technologii nie skutkuje wzrostem kosztów budowanej jednostki).
Lekki myśliwiec ma 4000 pkt. struktur. (3k metalu + 1k kryształu).
Lekki myśliwiec (+ opancerzenie na 1 poziomie) ma 4400 pkt. struktur. (nadal kosztuje 3k metalu + 1k kryształu)

Osłona (Hull) to zawsze 10% z punktów strukturalnych i określa liczbę "punktów życia" statku (hitpoints), czyli ile obrazen moze dany statek przyjąć zanim zostanie zniszczony.
Lekki myśliwiec ma 400 osłony (10% z 4000 pkt.strukturalne).
Lekki myśliwiec (+ opnacerzenie na 1 poziomie) ma 440 osłony.

Uzbrojenie (Firepower) to moc broni czyli liczba punktów jaką zadaje dany statek +10% za każdy stopień technologii bojowej.
Lekki myśliwiec ma 50 uzbrojenia.
Lekki myśliwiec (+ technologia bojowa na 1 poziomie) ma 55 uzbrojenia.

Tarcza (Shield) to jakby dodatkowa osłona do statku przy czym regeneruje się po każdej rundzie walki. Dla każdego poziomu technologii ochronnej liczba punktow tarczy wzrasta o 10%.
Lekki myśliwiec ma 10 tarczy.
Lekki myśliwiec (+ technologia ochronna na 1 poziomie) ma 11 tarczy

15. Co to są szybkie działa?
Szybkie działa to możliwość statku do ataku większej ilości statków (obrony) przy jednym strzale. Liczba szybkich dział, które oddadzą strzał jest dla każdej rundy losowana, a rozrzut może być dość duży(w tabelce podane są wartości średnie). A oto wykaz statków które mają szybkie działa:



16. Jaka jest prędkość floty, w skład której wchodzą różne typy statków? Czy żeby flota leciała razem to szybszym statkom muszę ustawić mniejszą prędkość tak, żeby wolniejsze nadążały?
Nie. Zmniejszenie prędkości szybszych statków nastąpi automatycznie. Flota zawsze leci z prędkością najwolniejszego statku (a ilość użytego deuteru przez szybsze jednostki jest dopasowywana do tej wolniejszej prędkości).

17. Czy rozwijając Napęd spalinowy/impulsowy/nadprzestrzenny przyspieszę wszystkie statki?
Odkrycie nowego poziomu danego napędu przyspieszy tylko te statki, które z niego korzystają (patrz zakładka Technika bądź Wzory, punkt Zwiększenie prędkości dzięki napędom).

18. Do czego dokładnie służy recykler? Jak go wysyłać na misję?
Recykler to jedyny statek przetwarzający (zbierający) szczątki floty dryfujące w przestrzeni kosmicznej (inne statki nie mogą tego robić). Jego pojemność to 20k jednostek więc jest w stanie pomieścić znaczne ilości metalu i kryształu. Żeby zebrać szczątki najpierw trzeba je znaleźć. Powinieneś przejrzeć pobliskie układy (zakładka Galaktyka) i sprawdzać czy przy jakiejś planecie (nie ma tu znaczenia kolor gracza, do którego ta planeta należy) znajduje się duże pole zniszczeń (literka T przy numerze planety). Ilość szczątków sprawdzasz najeżdżając kursorem myszy na literę T. Gdy znajdziesz już dość zasobną "kupę śmieci", zapamiętaj jej współrzędne, wejdź do Flota, wybierz recyklery, następnie wpisz współrzędne szczątek i ustaw w menu rozwijanym PZ (Pola Zniszczen) zamiast Planeta. Następnie wyślij recykler z misją "Zbierać" i czekaj, aż statek zgarnie szczątki (dołączenie do recyklerów innych statków, np. transporterów, nie zwiększy liczby zebranych śmieci, liczy się tylko ładowność recyklerów). Podczas pracy przy planecie (nawet wrogiej) recyklery nie są zauważane przez jej właściciela (nie jest w żaden sposób informowany o zebraniu śmieci przez recyklery innego gracza - może jedynie zauważyć, że z oribty zniknęły śmieci, ale nie będzie wiedział kto je zabrał) i są całkowicie bezpieczne (nie są atakowane przez obronę i flotę tej planety). Sam proces zebrania śmieci jest natychmiastowy. Jeżeli wyślesz za mało recyklerów to niezebrane śmieci zostaną na orbicie i każdy będzie mógł je zebrać.
Recykler ma pojemność 20.000 jednostek, standardowo zbiera z PZ po 10.000 metalu i kryształu (jeśli oczywiście jest ich tam tyle). Jeśli któregoś z minerałów jest na PZ mniej niż 10.000 to zabierana jest cała jego ilość, a wolne miejsce uzupełniane jest drugim z surowców.
Posiadacze kont Komandor mogą także wysłać recyklery bezpośrednio z menu Galaktyka, klikając na "Zbieraj" w oknie pojawiającym się po najechaniu kursorem nad rysunek pola zniszczeń. Wysłana zostanie taka ilość recyklerów (oczywiście jeśli jest ich wystarczająco dużo na planecie) która zapewni zebranie wszystkich surowców znajdujących się obecnie na polu zniszczeń. Opcja ta jest nieaktywna dla osób, które nie posiadają konta Komandor (im pozostaje wysyłać recyklery w sposób "tradycyjny" za pomocą menu "Flota").

19. Jak mozna ocalic flote? Co to jest "fleet-save"?
Wiedzac, ze floty w ruchu nie moga byc atakowane mozna wykorzystac ten fakt do ocalenia statkow. Ustawiasz wowczas szybkosc floty na 10% (przy malej predkosci placi sie malo deuterium) i ustawiasz jej cel tak aby pasowal ci czasowo. Zalozmy, ze idziesz spac i chcialbys, zeby flota byla bezpieczna przez te 8 godzin. Ustawiasz szybkosc na 10% i szukasz planety takiej zeby dotarcie tam trwalo 4 godziny (+ powrot 4 godziny). Taka taktyka zwana jest wlasnie fleetsave'm.

20. Jaki jest najbezpieczniejszy sposób na "fleetsave"?
W początkowej fazie gry najlepiej jest wysyłać flotę z minimum 1 recyklerem na szczątki (PZ (Pola Zniszczen)) z misją "Zbierać". Oczywiście ustawiając prędkość na taka zeby flota wrocila kiedy juz bedziesz mogl ja nadzorowac. Wszystkie surowce wyslane z ta flota beda dostepne po jej powrocie. Bezpieczne jest też wysyłanie floty na swoją kolonię z misją "Transport" lub "Stacjonuj".
W późniejszej fazie gry, gdy gracze posiadają już księżyce, tak wysłana flota może jednak zostać namierzona przez falangę księżycową (więcej na jej temat w FAQ: Księżyce), co umożliwi silniejszemu sąsiadowi ustawienie ataku kilka sekund po powrocie Twojej floty, co praktycznie nie daje Ci szans na ucieczkę. Dlatego wówczas najbezpieczniejszą metodą jest wysyłanie floty z misją "Stacjonuj" (na swoją kolonię), a następnie zawrócenie jej o odpowiedniej porze, by powróciła na planetę wówczas, gdy Ty będziesz przed komputerem. Zawrócona flota z misją "Stacjonuj" jest bowiem niewidoczna dla falangi księżycowej, nie będziesz jej także widział w zakładce Podgląd (por. Pytanie 7).
Jeśli natomiast jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego księżyca, to najskuteczniejszy FS możesz zrobić wysyłając swoją flotę z księżyca z misją "Zbieraj" na pole zniszczeń dowolnej z okolicznych planet. Tak wysłana flota jest całkowicie niewidoczna dla falangi księżycowej.

21. Nie mam recyklera ani żadnej kolonii. Czy jest inny sposób na "fleetsave"?
Tak. Dobrym pomysłem jest robienie "fleet-save" na planetę, której właściciel ma przy nicku (i) lub (iI). Użytkownik taki nie logował się na swoje konto odpowiednio 1 lub 4 tygodnie. Ustawiasz odpowiednią prędkość i wysyłasz flotę z misją "Transport" (bez surowców) lub "Napadaj" (jeżeli gracz ten nie ma obrony lub ma słabą obronę, w tym przypadku można zabrać surowce z własnej planety a dodatkowo jeszcze zrabować z atakowanej). W przypadku braku takich planet możesz również wysłać flotę na dowolną zamieszkałą planetę, jednak osoba, do której należy ta planeta różnie to może potraktować (nawet jako atak!). Najlepiej wtedy wysyłać flotę do kogoś kogo się zna.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:02, 18 Cze 2006    Temat postu:

SZPIEGOWANIE

1. Co należy zrobić żeby móc kogoś szpiegować?
Na początek musisz wybudować przynajmniej jedną Sondę szpiegowską (wymagania w zakładce Technika). Następnie jeżeli nie chcesz wysyłać sondy w ciemno musisz skorzystać z zakładki Galaktyka, żeby poznać rozmieszczenie planet w interesujących cię układach (pamiętaj, że graczy chronionych Noobprotection nie można skanować oraz atakować - kolory zielony i czerwony, to samo tyczy się graczy na urlopie - niebieski/filoletowy). Zapisz sobie wyglądy poszczególnych układów np. w pliku tekstowym (czy też jako obraz jpg). Następnie wejdź w zakładkę Flota wybierz liczbę sond, które chcesz wysłać (czym więcej sond, tym więcej informacji o danej planecie ale tym samym większa szansa na kontrwywiad), wpisz współrzędne celu i wybierz misję Szpieguj. Istnieje drugi sposób wysyłania sond z poziomu zakładki Galaktyka. Obok każdej planety jest rząd ikon. Wystarczy kliknąć ikonę "kartki papieru z okiem pośrodku" aby wysłać sondy (wysyłana jest liczba sond określona w zakładce Ustawienia w polu Ilość sond szpiegowskich). Jest to jednak o wiele droższy sposób, gdyż każde wysłanie sond zużywa 10 (+paliwo dla sond) deuteru (związane jest to z "odświeżaniem" widoku galaktyki każdorazowo po wysłaniu sond). Niedługo po wysłaniu sond powinieneś otrzymać Raport szpiegowski (nawet jeżeli przeciwnikowi uda się zestrzelić twoje sondy). Jeżeli, któraś z zakładek raportu jest pusta, to znaczy, że przeciwnik nie posiada nic z tej kategorii.

2. Od czego zależy co zobaczę podczas szpiegowania? Co daje technika szpiegowska?
To co zobaczysz szpiegując wroga lub co wróg zobaczy szpiegując ciebie zależy od poziomu techniki szpiegowskiej obu graczy oraz od liczby wysłanych sond (patrz Wzory). Jeżeli dowolna z zakładek w raporcie szpiegowskim jest pusta to znaczy, że przeciwnik nie posiada nic z danej kategorii (np. pusta zakładka Flota oznacza, że na orbicie planety nie ma żadnych statków). Uwaga: przy pomocy sond szpiegowskich nie zobaczysz floty, która jest w ruchu (do tego potrzebna jest Falanga czujników - patrz FAQ: Księżyce). Dodatkowo technika szpiegowska pozwala na określenie danych nadlatującej floty wyświetlanej w zakładce Podgląd. Na poziomie 2 wiesz ile wrogich statków się do ciebie zbliża (suma wszystkich jednostek), na poziomie 4 znasz dodatkowo ich rodzaje, a na poziomie 8 techniki szpiegowskeij znasz już liczbę poszczególnych rodzajów statków.

3. Dostałem komunikat "obcy flota z planety NazwaPlanety [x:xxx:xx] zostala dostrzezona w poblizu twojej planety NazwaMojejPlanety [y:yyy:y] . Szansa na przechwycenie sond: zz %". Czy to oznacza, że jestem atakowany?
Nie, to oznacza, że ktoś cię przeskanował sondami szpiegowskimi. Widocznie sprawdzał czy jesteś dobrym celem do ataku. Pamiętaj, że skan nie oznacza ataku ale często jest wstępem do niego.

4. Czy zawsze jestem informowany o skanowaniu moich planet? Czy może zależy to od szansy na kontrwywiad?
Tak, informacja taka jest zawsze dostarczana i nie zależy to wcale od szansy na kontrwywiad.

5. Co dokładnie oznacza napis "Szansa na przechwycenie sond: X %"?
Jest to inaczej szansa na zestrzelenie szpiegujących sond (im większa wartość tym większe prawdopodobieństwo, że sondy zostaną zestrzelone). Kontrwywiad zależy od poziomu techniki szpiegowskiej agresora i obrońcy, liczby wysłanych przez agresora sond oraz floty stacjonującej na orbicie obrońcy. Są dwa sposoby na zmniejszenie szany zestrzelenia sond. Pierwszy to wysyłanie minimalnej ilości sond potrzebnych do poznania informacji niezbędnych w walce (surowce, flota i obrona). Drugi to podniesienie swojej techniki szpiegowskiej na wyższy poziom (najlepiej rozwinąć technikę szpiegowską na wyższy poziom niż mają przeciwnicy). Uwaga: jeżeli dojdzie do zestrzelenia sond, wysyłający te sondy i tak otrzyma raport szpiegowski oraz RW, który przeważnie będzie zawierał tylko napis Kontakt z napadajaca flota zostal zerwany. (Oznaczy to, ze zostala zestrzelona w 1-szej rundzie) (o ile flota rzeczywiście została zestrzelona w 1-szej rundzie) i żadnych innych informacji.

6. Wysłałem sondę z misją Szpieguj i dostałem raport że została ona zniszczona. Czy liczy się to jako atak? Czy mogę nadal przeprowadzić 3 ataki?
Szpiegowanie to nie atak, a jednym z możliwych efektów szpiegowania jest zestrzelenie sond. Możesz przeprowadzić wszystkie ataki (zgodnie z regulaminem dotyczącym bashingu).

7. Czy wysłanie sondy z misją "Napadaj" w celu stworzenia PZ liczy się jako atak? A wysłanie innej floty wraz z sondą na misję "Szpieguj"?
Od 30 XI 2005 r. ataki pojedynczymi sondami w celu wytworzenia POLA ZNISZCZEŃ nie będą liczone jako atak w sensie zasady bashingu. (oficjalny komunikat: Bashing, tworzenie PZ sondami). Jest to jedyny przypadek kiedy to flota wysłana z misją "Napadaj" nie jest traktowana jako atak.
Jeśli z misją "Szpieguj" wyślesz sondę w towarzystwie jakiejkolwiek innej floty, to jest to traktowane jako atak w myśl przepisów dotyczących bashingu, nawet jeśli nie dojdzie do walki z siłami obrońcy (w przeciwnym wypadku można by wysyłać nieskończenie wiele flot typu 1 sonda + 100 OW z misją "Szpieguj", które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby sprowokować walkę z flotą obrońcy).

8. Do czego służy opcja "Ilość sond szpiegowskich" w zakładce "Ustawienia"? Co się stanie jeżeli tą wartość zwiększe z 1 na 10?
Opcja ta określa ile sond szpiegowskich zostanie wysłanych po kliknięciu w zakładce Galaktyka ikony "Wyślij sondę szpiegowską" (kartka papieru z okiem pośrodku), która znajduje się przy planetach innych graczy. Standardowo wysyłana jest jedna sonda, zmiana tej wartości na 10 spowoduje wysyłanie 10 sond (o ile dysponujesz taką liczbą sond).

9. Wchodzę w zakładkę "Galaktyka", chcę wysłać sondę i wyskakuje mi czerwony komunikat: Za mała ładowność.
Są dwie przyczyny tego komunikatu:
1. Na planecie, z której przeglądasz Galaktykę nie ma sond szpiegowskich.
2. Sondzie z prędkością 100% nie starcza paliwa by dolecieć do celu - trzeba wówczas wysłać sondę przy pomocy zakładki Flota ręcznie zmniejszając jej prędkość np. na 30%.

10. Czy istnieje jeszcze jakiś inny temat, w którym zostało opisane szpiegowanie?
Tak, więcej informacji znajdziesz w temacie PORADNIKI - Rozwój imperium, walka i obrona, szpiegownie oraz w temacie Wzory


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:03, 18 Cze 2006    Temat postu:

# Co to jest ACS?
ACS (łączenie flot) to nic innego jak mozliwość wspólnej walki flot zaprzyjaźnionych graczy zarówno w ataku jak i obronie.

# Czym jest łączona obrona?
O łączonej obronie możemy mówić, gdy podczas stacjonowania na orbicie danej planety floty zaprzyjaźnionej (BuddyLista) lub sojuszniczej zostanie ona zaatakowana przez innego gracza. W takim przypadku dojdzie do walki, w ktorej obrońcami na planecie będą wszyscy gracze, których floty aktualnie tam stacjonują.

# Co to jest łączony atak?
Łączony atak to wspólny lot od 2 do 16 flot, połączonych rozkazem "Atak związku", na jeden cel. Floty te mogą należeć do maksimum 5 graczy. W raporcie wojennym, który pokaże się po bitwie, jako agresorzy wymienione są wszystkie floty i gracze bioracy udzial w ataku.
UWAGA: Reguła bash jest liczona osobno dla każdego gracza dołączającego się do ataku

# Jak zrobić łączony atak/obronę?
Atak: Jeśli jesteś założycielem ataku to najpierw wybierasz swoją flotę, wybierasz cel, następnie misję Napadaj (tak jak przy normalnym ataku). W zakładce Flota, pod przyciskiem "Zawróć", pojawi się opcja "Związek". Po kliknięciu na "Związek", pojawią się nowe pozycje: "Zmień nazwę związku" - w której to możesz inaczej nazwać grupę, oraz "Zaproś uczestników" - tam wpisujesz nick gracza którego chcesz zaprosić do ataku. Po lewej widnieją nicki graczy których już zaprosiłeś (Ty jesteś tam automatycznie).
Po wpisaniu nicka, gracz ten dostanie wiadomość z zaproszeniem do ataku (zaprosić do wspólnego ataku możesz DOWOLNĄ osobę, także spoza sojuszu oraz Buddylisty). Gdy zaproszona osoba wejdzie w zakładkę Flota, to po wybraniu ilości statków i kliknięciu Dalej będzie miała możliwość dołączenia się do wspólnego ataku.
Jeśli Ty sam chcesz wysłać dwie floty z innych planet, to po wysłaniu pierwszej floty wchodzisz w zakładkę Flota, wybierasz interesujące Cię statki, klikasz Dalej, by następnie dołączyć swoje statki do grupowego ataku.

Uwaga! Nie możesz dołączyć się do ataku na swoją własną kolonię (a także oczywiście księżyc), misja "atak związku" będzie niedostępna.

Obrona: Żeby brać udział w łączonej obronie wystarczy że wyślesz swoją flotę z misją Zatrzymaj do sojusznika lub gracza z BuddyListy i Twoja flota weźmie automatycznie udział we wszelkich bitwach na tej planecie podczas Twojego stacjonowania.

# Jak się dzieli zdobycz i debris?
Podział zysku i łupów jest umowny i zależy od walczących. Najprostszym sposobem może być podliczenie strat graczy biorących udział w bitwie, podział debrisu na "wyrównujący straty" i "zysk". "Wyrównujący straty" rozdzielany jest wg straconych jednostek a "zysk" proporcjonalnie do udziału floty danego gracza w akcji.

Jesli pojawi sie jakikolwiek przypadek, w ktorym gracz słabszy wysyła debris po wspólnym ataku/obronie graczowi silniejszemu, nie jest konieczne powiadomienie GO o pożyczce recyklerów.

# Jak wygląda raport wojenny?
Raport wygląda tak samo jak zwykły raport, na górze agresor, na dole obrońca. Jedyną różnicą jest to, że agresorów/obrońców jest więcej. Są oni ustawieni w kolejności: po lewej dowodzący atakiem/obroną, a dalej na prawo gracze którzy się dołączyli w kolejności chronologicznej. Oczywiście każdy gracz korzysta ze swoich technologii. Jeśli natomiast jeden gracz wysłał 2 floty (np. z dwóch planet) to floty te będą umieszczone oddzielnie na danym RW.

# Jak łączona obrona wyglada na skanie?
Gracz skanujący planetę na której znajdują się stacjonujące floty, będzie widział (jeśli pozwala mu na to technologia szpiegowska -> Wzory) wszystkie statki stacjonujące na planecie, jednak nie będzie wiedział ilu graczy stacjonuje na danej planecie. Raport będzie zawierał tylko i wyłącznie sumę wszystkich statków. Skan będzie wyglądał tak samo jak każdy inny.
Dodatkowo, flota zatrzymana będzie brała udział w liczeniu szansy na kontrwywiad, ale wykorzystując technologię szpiegowską właściciela planety na której jest zatrzymana.

# Jak łączony atak/obrona wygląda na falandze?
Jeśli ktoś zatrzymał się na planecie, którą właśnie skanujesz falangą, jego flota będzie widoczna na niebiesko, będziesz też widział skład tej floty, oraz jak długo ma stacjonować. Będziesz też widział oczywiście skąd przyleciała ta flota.
Twój atak natomiast jest w kolorze bordowym, wszystkie floty lecące są w jednej ramce, podane są kordy z których lecą oraz skład danej floty.
Gdy złapiesz na falandze obcą flotę lecącą na jakąś planetę będzie to kolor piaskowy.

# Czy można robić ACS na PZ?
Niestety, jedyną dostępną opcją związaną z ACS jest atak na danego gracza lub stacjonowanie flotą. Wspólne wysyłanie recyklerów czy innych statków na PZ nie jest możliwe.

# Czy można łączyć Gwiazdy Śmierci sojuszników w celu zwiększenia szansy zniszczenia księżyca?
Nie, jedyną możliwością jest wspólny atak, misja Niszcz nie jest dostępna w ACS.

# Czy można razem szpiegować?
Nie, nie można łączyć swoich sond szpiegowskich w misji Szpieguj. Jedyną możliwością jest wspólny atak.

# Czy można zatrzymać flotę u kogoś i pójść na urlop?
Nie, Flota stacjonująca jest traktowana tak samo jak flota właśnie lecąca , więc jeśli chcesz włączyć urlop żadna flota nie może być wysłana z misją Zatrzymaj. To samo się tyczy floty stacjonującej na jeden z Twoich planet.

# Czy można teleportować flotę zaprzyjaźnioną?
Jedyną osobą która może przesyłać flotę swoim teleporterem jesteś Ty sam. Nie można także korzystać z teleporterów sojuszników czy graczy z BuddyListy czy innych.

# Czy multialarm działa w ACS?
Multialarm oczywiście działa, nie pozwalając zatrzymać się u kogoś z kim się gra na jednym IP. Jeśli natomiast chodzi o atak związku z graczem z tym samym IP jest to możliwe. Nadal jednak nie będzie można zaatakować gracza z tym samym IP nawet dołączając do grupy atakujących.

# Jak działa noobprotection w przypadku ACS?
Możesz stacjonować flotę u gracza słabszego od Ciebie, natomiast nie ma możliwości żebyś rozpoczął czy nawet dołączył się do ataku na gracza który dla Ciebie jest za słaby.

# Jaka jest prędkość flot w ACS?
Prędkość flot jest taka, z jaką prędkością leci najwolniejsza flota. Pamiętaj, że prędkość aktualnie najwolniejszej floty nie może zostać (z powodu dołączenia kolejnych flot) obniżona o więcej niż 30%..

Przykład: Flota potrzebuje 2 godzin (120 minut) na dotarcie do planety. 10 minut później po starcie kolejna flota dołącza do ataku, która potrzebuje 130 minut na dotarcie do planety. taka sytuacja jest możliwa, ponieważ nowa flota spowalnia grupę, ale tylko o 20 minut (16%). Inna flota, która potrzebowałaby 160 minut na dotarcie do planety nie może dołączyć do ataku.

Koszt przelotu floty wynosi tyle samo co normalny atak.

Grupa leci z prędkością jej najwolniejszego statku, jeśli do grupy dołącza wolniejszy statek, cała grupa zwalnia.

Kiedy flota opuszcza grupę, cały czas leci, nawet gdy założyciel grupy zrezygnuje z ataku. Jednak prędkość nie może zostać zwiększona nawet gdy grupę opuści najwolniejsza flota.

Po walce każda flota, która przetrwała atak wraca na planetę, z której wystartowała, ze swoją prędkością, a nie z prędkością całej grupy.

# Czy flota wracająca z misji Zatrzymaj (zawrócona wcześniej bądź po wykonaniu misji) jest widoczna na falandze?
Flota wysłana na zatrzymaj jest widoczna na falandze gdy:
- zostanie zawrócona przed dotarciem na planetę,
- jest zatrzymana na planecie,
- gdy wraca z misji Zatrzymaj na planecie,
- gdy zostanie zawrócona w trakcie misji Zatrzymaj na planecie.

UWAGA. Księżyca nie można skanować, więc każda flota zatrzymana na księżycu jest niewidoczna dla falangi, chyba, że zostanie zeskanowana planeta z której została wysłana ta flota.

# Co widzi obrońca, kiedy leci na niego atak? sumę statków? wszystkich atakujących?
Gdy leci na Ciebie grupa widzisz ją w podglądzie na czerwono, tak jak normalny atak, tyle że w jednej ramce znajdują się oddzielne komunikaty symbolizujące poszczególne floty w grupie. Możliwość odkrycia jaka flota na Ciebie leci, zależy od posiadanej technologii szpiegowskiej.

# Jak dokładnie przebiega atak?
Atak wygląda następująco: Najpierw oddaje strzał pierwszy agresor (założyciel ataku) następnie 2 agresor i tak dalej aż do ostatniego. Następnie strzały oddają obrońcy w tej samej kolejności (od lewej do prawej), po czym kończy się runda i podliczane są straty. Następuje kolejna runda w której zostały już uwzględnione straty z poprzedniej. UWAGA Podczas grupowych ataków/obron cała grupa jest liczona jako jedna flota (tyle że każda korzysta ze swoich technologii)

# A jeśli chodzi o depozyt czy bez niego można stacjonować?
Wysyłając flotę z misją "Zatrzymaj" określasz na ile godzin chcesz wysłać do kolegi swoją flotę. Statki zabiorą odpowiednią ilość deuteru na cały ten okres.
Depozyt potrzebny jest tylko i wyłącznie wówczas, gdyby kolega chciał przedłużyć okres stacjonowania Twojej floty na jego orbicie. Wówczas może jej dostarczyć porcje deuteru (ich ilość jest uzależniona od poziomu depozytu), przedłużając czas stacjonowania o okres, w jakim flota wykorzysta ten deuter.
Koszty stacjonowania poszczególnych rodzajów flot znajdziesz tutaj: Poradnik: Walka Zjednoczonych Flot

# Jak się atakuje w kilka osób, to czy technika się liczy każdego oddzielnie czy tego co zapraszał do ataku?
Podczas grupowego ataku/obrony, każda flota korzysta ze swoich technologii, zarówno podczas lotu (ze swoich napędów) jak i podczas walki (ze swoich technologii bojowej/ochronnej/opancerzenia).

# Co się stanie, jeżeli moja flota będzie stacjonowała u kolegi, a ja w tym czasie skasują planetę z której ją wysłałem?? Czy to w ogóle możliwe??

Pojawi się komunikat "Floty jeszcze w drodze" - bo misja Zatrzymaj jest taką samą misją jak Stacjonuj czy Trasportuj.

# Co dzieje się z flotą podczas misji Zatrzymaj, gdy konto gracza, na którego planecie zatrzymuje się flota, zostaje skasowane?
Flota zniknie z zakładki Podgląd ale wróci zgodnie z czasem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:04, 18 Cze 2006    Temat postu:

BUDOWANIE

1. Nie mogę nic wybudować. Obok każdego budynku mam czerwony napis "Planeta zabudowana". Co mam robić?
Jeżeli dopiero co rozpocząłeś grę, zwróć uwagę na zakładkę Podgląd i w tabelce na Średnica. Jeżeli wpis dotyczący ilości zajmowanych i wszystkich pól wygląda tak (0 /#2 pol), to oznacza, że padłeś ofiarą buga (czyli błędu gry). Skasuj to konto i utwórz nowe. Jeżeli zaś widnieje tam 163/163 (lub inne dwie identyczne liczby) to oznacza, że zabudowałeś całą swoją planetę. Skolonizuj inne planety lub wyburz zbędne budynki. Możesz również zbudować Terraformer (szczegóły niżej).

2. Co się stanie gdy zacznę budować budynek i nacisnę "Przerwij"?
Cofnięta zostanie produkcja budynku i nastąpi zwrot wszystkich wydanych surowców.

3. Jakie budynki oplaca sie budowac na poczatku?
Przede wszystkim kopalnie metalu i krysztalu oraz zapewnic im odpowiednia ilosc pradu budujac elektrownie sloneczne. Sproboj wybudowac najpierw koplanie metalu poziom 6 i krysztalu poziom 3 (oczywiscie caly czas budujac elektrownie zasilajace te budynki), a nastepnie inwestowac w deuter kierujac sie w strone takiego schematu budynkow: metal 12, krysztal 10, deuter 8. Przy takim zestawie budynkow mozna zajac sie badaniami i produkcja floty (Laboratorium, Fabryka robotow, Stocznia). Najlepiej jednak "podciagnac" kopalnie do poziomow 14:13:9 i wtedy zajac sie czestymi napadami.

4. Wybudowalem budynki, ale nic sie nie wydobywa. Dlaczego?
Najprawdopodbniej zapomniales ustawic procentowe wydobycie w zakladce Surowce. Ustaw je na 100% i kliknij "Przelicz". Surowce powinny do ciebie niedlugo doplywac. Jest rowniez mozliwosc ze nie wybudowales zadnej elektrowni slonecznej i kopalnie nie dzialaja z powodu braku pradu.

5. Czy podczas rozbudowy kopalni na lepszy poziom wydobywa ona surowce?
Tak wydobywa, przy czym wydobycie odbywa się na poziomie, który już mamy, a nie który konstruujemy.

6. Czy po wylogowaniu się budynki nadal są budowane a surowce wydobywane?
Tak. Dodatkowo jeżeli podczas twojej nieobecności wybuduje się kolejny poziom kopalni to po ponownym zalogowaniu się konieczne będzie zaktualizowanie wydobycia z poziomu zakładki Surowce (nie następuje to automatycznie gdy gracz jest wylogowany).

7. Na wybudowanie każdego kolejnego budynku muszę coraz dłużej czekać. Czy można to jakoś skrócić?
Oczywiście, że tak. Wystarczy, że zbudujesz już 1 poziom Fabryki robotów, a czas skróci się o połowę. Dalsze poziomy skracają czas o większy ułamek i tak Fabryka robotów na 2 poziomie skraca czas do 1/3 podstawowego czasu budowy danego budynku, na 3 poziomie do 1/4, a na 4 do 1/5 itd. Warto jednak rozbudowywać Fabrykę, bo jej 2 poziom potrzebny jest do wybudowania Stoczni orbitalnej, a 10 do Fabryki nanitów. Dokładny wzór znajdziesz w dodatku do FAQ -> Wzory.
W późniejszych etapach gry będziesz mógł również wybudować Fabrykę nanitów, której każdy poziom skraca czas budowy budynków i statków o połowę.

8. Jaki jest maksymalny poziom kopalni? Czy jest jakis limit budowania na planecie?
Nie ma ogranicznika jeśli chodzi o poziom jakiegokolwiek budynku (nie tylko kopalń). Jedynym limitem jest wielkość planety (czyli liczba pól określona w zakładce Podgląd), która oznacza ile maksymalnie na tej planecie może być skonstruowanych poziomów budynków (1 poziom każdego budynku z zakładki Budynki zabiera 1 pole na planecie).

9. Czy wrog atakujacy moja planete moze zniszczyc mi wszystkie budynki?
Nie. Agresor zniszczy ci co najwyzej flote i satelity oraz budynki obronne (dziala i wyrzutnie). Budynki wydobywcze, laboratoria, fabryki i stocznia pozostaja nienaruszone. Dodatkowo kazdy z budynkow obronnych ma 70% szansy, ze zostanie naprawiany po zakonczeniu bitwy. Agresor nie moze tez przejac/zniszczyc twojej planety w zaden sposob.

10. Czemu nie mogę wybudować budynku Stocznia orbitalna?
Do wybudowania stoczni potrzebna jest Fabryka robotów na poziomie drugim oraz wystarczająca ilość surowców (patrz FAQ -> Cennik).

11. Mam już Stocznię orbitalną. Co mam teraz zrobić aby wybudować jakąś strukturę obronną lub statek?
Struktury obronne buduje się używając zakładki Obrona a statki zakładki Stocznie. Po prawej stronie każdej z dostępnych pozycji znajduje się okienko, w które należy wpisać liczbę struktur obronnych (lub statków) do budowania. Następnie trzeba nacisnąć Wyślij i produkcja dodana jest do listy (uwaga: lista ta jest wspólna, trafiają tam zamówienia zarówno z zakładki Obrona jak i Stocznia). Po takiej operacji można wykonać zamówienie jeszcze raz - system budowy struktur obronnych i statków jest wygodniejszy niż konstrukcja budynków, gdyż można zamówić sobie całą listę obiektów do budowania (kolejna pozycja z listy zacznie się budować dopiero po ukończeniu wcześniejszej). Uwaga: czasami dana struktura obronna lub statek, mimo spełnienia wszystkich wymagań, nie jest od razu dostępna do budowania, należy się wtedy przelogować (wylogować i zalogować) i dana pozycja powinna już być dostępna do budowania w odpowiedniej zakładce.

12. Czy można anulować produkcję statków lub budynków obronnych?
Nie. W chwili gdy wydasz rozkaz budowania, jednostki zostaną ustawione w kolejce do budowania (trafiają do niej rozkazy z obu zakładek: Stocznia i Obrona) i nie ma opcji przerwania produkcji. Należy uważać gdyż przy dużych ilosciach statków pomyłka może narazić na spore straty. Powiedzmy, że chcesz wybudować 10 ciężkich myśliwców, a niechcący wybierzesz 10 satelit słonecznych. Nie dość, że stracisz mnóstwo surowców to jeszcze mnóstwo czasu, gdyż czas budowy n jednostek liczony jest n*czas_budowy_1_jednostki. Pamiętaj też o tym, że nowe statki (i budynki obronne) zaczną się budować dopiero po ukończeniu budowy wcześniejszych. Załóżmy, że ustawisz produkcję kilkunastu dużych myśliwców, a w między czasie stracisz sondy szpiegowskie (lub potrzebujesz więcej laserów bo za chwilę ktoś cię zaatakuje). Chciałbyś mieć nowe sondy (lasery) natychmiast, niestety sondy (lasery) zaczną się budować dopiero po wyprodukowaniu wszystkich myśliwców.

13. Czy budynki obronne zajmują pola na planecie?
Nie, można je budować w każdej ilości (oprócz małej i dużej powłoki ochronnej, których można mieć tylko po jednej, oraz rakiet międzyplanetarnych i przeciwrakiet, których łączna liczba zależy od poziomu silosu rakiet) bez straty jakiegokolwiek pola.

14. Jaką rolę spełnia Terraformer i kiedy właściwie go budować?
Jest to budynek możliwy do konstruowania tylko na planetach. Terraformer pozwala na zwiększenie liczby pól na planecie - za każdy poziom dostajemy 4 dodatkowe pola do zabudowania (w sumie 5 ale 1 jest zajmowane przez Terraformera). Terraformer nie służy do przerabiania średnich kolonii w giganty gdyż koszty tego byłyby ogromne i bardziej opłaca się porzucić planetę i spróbować kolonizować raz jeszcze. Jest pomocny za to w dodaniu kilku pól do kolonii które są wystarczająco duże na starcie. Dla graczy którzy mają już zabudowane planety przyda się do dodania kilku pól pod laboratoria na MSBN (czyli Międzygalaktyczną Sieć Badań Naukowych, o której można przeczytać w dziale BADANIA).
UWAGA: Energia używana do budowy Terraformera jest potrzebna tylko przy starcie (tak jak w technologii Rozwój grawitonów)

15. Po co konkretnie jest silos rakiet? Czy muszę go posiadać jeżeli chce zbudować wyrzutnie rakiet?
Silos rakiet jest po to, żeby składować tam rakiety międzyplanetarne i przeciwrakiety. Wyrzutnie rakiet nie wymagają silosu rakiet (mają nieskończoną amunicję). Przeciwrakiety można budować dopiero od 2 poziomu silosu rakiet, a rakiety międzyplanetarne od 4 poziomu tego budynku. Kolejne poziomy silosu rakiet zwiększają o 10 liczbę slotów na przechowywane rakiety międzyplanetarne i przeciwrakiety (RM zajmuje 2 sloty a przeciwrakieta tylko 1, tak więc 4 poziom silosu rakiet posiada 40 slotów i można pomieścić w nim 20 RM albo 40 przeciwrakiet, można również przechowywać 10 RM i 20 przeciwrakiet).

16. Wybudowałem za dużo przeciwrakiet (rakiet międzyplanetarnych) a chciabym wybudować jeszcze rakiety międzyplanetarne (przeciwrakiety). Czy mogę się ich jakoś pozbyć?
Tak. Wystarczy, że z poziomu zakładki Budynki (lub Technika) klikniesz na nazwę silos rakiet i wejdziesz w ten sposób w opis tego budynku. Znajduje się tam tabelka, w której wystarczy wpisać liczbę przeciwrakiet (rakiet międzyplanetarnych), które chcesz zburzyć i nacisnąć przycisk "Przeprowadź".

17. Nie mam silosu metalu a właśnie za chwilę dostanę transport z taką ilością metalu, że będę go miał więcej niż 100k. Czy ta nadmiarowa ilość metalu zniknie?
Na planecie można przechowywać dowolne ilości surowców (nadmiarowe ilości nie znikają). W sytuacji kiedy danego surowca będzie więcej niż dopuszcza to pojemność silosów zostanie wstrzymane jego wydobycie (na poziomie zerowym silosu, czyli niejako przy braku tego budynku, pojemność wynosi 100k). Wydobycie zostanie wznowione w chwili zbudowania silosu dla tego surowca lub gdy dany surowiec zostanie na coś wydany w takiej ilości, żeby było go mniej niż maksymalna pojemność silosu. (Uwaga: silosy w żaden sposób nie chronią surowców, buduje się je tylko po to by zwiększyć maksymalną liczbę danego surowca, która może być przechowywana na planecie)

18. Jak mogę wyburzyć budynek? Czy odzyskam wtedy jakieś surowce?
Budynki można wyburzać, ale następuje to poziomami. Czyli jeśli masz kopalnie na poziomie 12 to możesz wyburzyć poziom 12 i będziesz mieć kopalnie na poziomie 11. Później możesz wyburzyć poziom 11, 10 itd. Budynki niszczy się klikając na ich nazwę w zakładce Budynki i korzystając z linka na samym dole ekranu. Wyburzenie nie zwraca surowców, wprost przeciwnie - za dekonstrukcje trzeba zapłacić.

19. Mam 2 poziomy Fabryki robotów i 2 poziomy Stoczni orbitalnej. Czy jeżeli zburzę fabrykę robotów to wybudowana wcześniej obrona będzie działać? Czy będę mógł nadal budować działka w stoczni?
Wybudowana obrona pozostanie i będzie spełniała swoje zadanie. Nadal też będziesz mógł budować obronę i flotę jaką gwarantuje ten poziom stoczni. Nie będziesz jednak mógł wybudować kolejnego poziomu Stoczni orbitalnej (czy zburzyć już wybudowanego), aby to wykonać będziesz musiał na nowo wybudować Fabrykę robotów drugiego poziomu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:04, 18 Cze 2006    Temat postu:

KOMUNIKACJA

1. Jak moge wysylac wiadomosci do innego gracza?
Mozliwosci jest wiele:
- odszukujesz jego nicka w statystykach i klikasz ikone (Bialy Notesik)
- uzywasz opcji "Szukaj" wpisujac jego nick i jesli dobrze wyszukasz klikasz ikone (Bialy Notesik)
- szukasz planety gracza w "Galaktyce" i klikasz znajdujaca sie obok niej ikone (Bialy Notesik)
- jesli ten gracz jest twoim kumplem na liscie to wchodzisz do "Buddylisty" i klikasz na jego nicka
- jesli ten gracz jest z toba w sojuszu i masz dostepna opcje przegladania czlonkow sojuszu to klikasz "Sojusze", nastepnie "Lista czlonkow" a pozniej przyciskasz ikone (Bialy Notesik) kolo jego nicka.
Chyba najpopularniejszym sposobem jest uzywanie opcji "Szukaj" (chyba ze to twoj kolega lub sojusznik).

2. Czy mozna wyslac wiadomosc do wszystkich czlonkow sojuszu? Jesli tak, to jak?
Opcja wysylania maila do wszystkich czlonkow sojuszu jest nadawana czlonkom przez zalozyciela sojuszu. Jesli twoj zalozyciel przypisal ci taka opcje wchodzisz do zakładki Sojusz i zaraz pod wierszem "Twoja pozycja" masz wiersz "Mail do sojuszu" oraz przycisk "Wyslij". Jezeli nie masz tego wiersza to znaczy, ze randze jaka posiadasz nie przysluguje mozliwosc wysylania wiadomosci do wszystkich (zalozyciel sojuszu, lub inna uprawniona osoba, musi zmienic ci range, ewentualnie jezeli zapomnial dodac do tej rangi odpowiednie prawo).

3. Czy da sie wyslac wiadomosc do kilku graczy niebedacych w sojuszu?
Nie, wiadomosc mozna wyslac do jednego gracza lub do calego sojuszu (lub ewentualnie do pewnej podgrupy sojuszu).

4. Skoro nie ma czegos takiego jak "chat ogolny" to w jaki sposob dowiedziec sie co sie dzieje we Wszechswiecie? Jak handlowac?
Do tego sluzy forum. Na forum mozna zamieszczac nowinki dotyczace gry, prezentacje nowych sojuszy, deklaracje wojen jak rowniez pochwalic sie swoimi RW lub zostawic ogloszenie w dziale "Handel".
Możesz również porozmawiać z innymi graczami na ircu. Więcej podpowiedzi na ten temat znajdziesz w przyklejonych tematach tego działu forum: Forum & IRC.

5. Jak poznac czy gracz jest online?
Jesli jest to twoj kumpel to wchodzisz do "Buddylisty" i przy jego nicku bedzie opis jego stanu. Jesli jest to twoj sojusznik mozesz wejsc do "Sojusze" i "Lista czlonkow", sprawdzisz tam stan aktywnosci gracza (o ile zalozyciel nadal ci prawo ogladania tego stanu). Status moze byc rozny: "On" oznacza, ze gracz jest aktywny lub wylogowal sie doslownie chwile temu (do 15 min), "Off" oznacza, ze gracz jest wylogowany od ponad godziny, natomiast "XX minut" oznacza, ze gracz jest nieobecny od XX minut. W innych przypadkach (gracz nie jest twoim kumplem, ani sojusznikiem) musisz sprawdzic stan aktywnosci w zakładce Galaktyka (szczegóły FAQ: Galaktyka pyt. 12).

6. Jak dodać kogoś do "BuddyListy"?
Dodając kogoś do Buddylisty zyskujesz możliwość szybszego wysyłania wiadomości do tej osoby oraz wiesz czy dany gracz jest aktualnie zalogowany lub jak dawno się wylogował bez konieczności zaglądania do zakładki Galaktyka. Żeby dodać kogoś do Buddylisty musisz go odszukać w zakładce Galaktyka (możesz użyć zakładki Szukaj, wpisz jego nick a po uzyskaniu współrzędnych kliknij na nie i jego układ będzie dla ciebie widoczny) i kliknac na ikonkę (Zielona kulka) koło jego planety. Napisz coś i wyślij Buddy-zapytanie. Twój kolega musi wtedy wejść do zakladki BuddyLista, następnie "Zapytania" i zaakceptować propozycję. Jeśli tam nie zagląda wyślij mu wiadomość, żeby to zrobił. Dodatkowym plusem posiadania kogoś w BuddyLiście, jest to że będziesz mógł wysłać swoją flotę z misją "zatrzymaj" na jego planety (oraz on na twoją), co jest zarezerwowane tylko dla członków twojego sojuszu oraz dla ludzi z BuddyListy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:06, 18 Cze 2006    Temat postu:

SOJUSZE

Zmiana wyglądu strony sojuszu - patrz punkt 10.

1. Jak stworzyć własny sojusz?
Po pierwsze warto zadać sobie pytanie: "Czy jestem już doświadczonym graczem OGame (lub dobrym przywódcą)?" Jeżeli nie to może lepiej wstąpić do istniejącego już sojuszu a dopiero potem pomyśleć o założeniu własnego? Jeżeli stwierdzisz jednak, że warto mieć już swój sojusz to musisz wejść do zakładki Sojusz, wybrać opcję "Załóż własny sojusz" i wypełnić wszystkie pola. Następnie powinieneś stworzyć stronę sojuszu w zakładce "obszar zewnętrzny/wewnętrzny". Sojusz oczywiście jest niczym bez członków, musisz ich jakoś zdobyć. Można to zrobić na kilka sposób np. pisząc wiadomości w grze do osób, które jeszcze nie mają sojuszu lub tworząc prezentację swojego sojuszu na forum w dziale Prezentacje sojuszy. Uwaga: założyciel sojuszu sam nie może dołączać graczy, którzy nie napisali podania o przyjęcie do sojuszu.

2. Jak się zapisać do sojuszu?
Najpierw musisz znać nazwę lub tag sojuszu. Jesli żadnego sobie jeszcze nie wybrałeś, dobrym miejscem bedzie przejrzenie prezentacji koalicji na forum. Kiedy już się zdecydowałeś wchodzisz do zakladki Sojusz , wybierasz "Szukaj sojuszu" i wpisujeszy odpowiedni tag. Kiedy zostanie wyświetlony sojusz klikasz na jego tag. Pojawi się pole, w którym musisz napisać podanie do tego sojuszu (różne sojusze wymagają tutaj różnych informacji). Klikasz "Wyślij" i czekasz cierpliwie na odpowiedź sojuszu (przyjęcia lub odrzucenie podania).

3. Kolega wysłał do mnie podanie o przyjęcie do sojuszu, gdzie mogę je znaleźć?
Wszystkie podania, które zostają przysłane są dostępne do przejrzenia z poziomu zakładki Sojusz. Pod wierszem "Twoja pozycja" a nad "Mail do sojuszu" powinien pojawić się nowy wiersz "Podania" z informacją o liczbie przysłanych podań (jeżeli nie ma tego wiersza, to znaczy, że kolega albo nie wysłał podania, albo wysłał je do innego sojuszu).

4. Czy opłaca się być w sojuszu?
Raczej tak. Po pierwsze i najważniejsze w sojuszu można się czuć bezpieczniej. Gdy wrogi gracz bedzię cię atakować, twoi sojusznicy mogą zareagować wysyłając na niego swoje floty lub masowo go szpiegując. Wtedy ktos taki może zdecydować się nie zadzierać z wami i odwoła atak. Po drugie sojusz oferuje wygodniejszą komunikację i wygodniejsze sprawdzanie stanu aktywności graczy (patrz FAQ: Komunikacja między graczami, pytania: "Jak moge wysylac wiadomosci do innego gracza?" oraz "Jak poznac czy gracz jest online?"). Po trzecie dobrze jest wiedzieć, że masz wokół siebie zaufanych znajomych, z którymi można poplanować jakieś zgrane akcje lub pohandlować. Sojusznicy mogą przesyłać między sobą raporty szpiegowskie - wówczas gracze słabsi mogą przekazywać cenne informacje o graczach silniejszym sojusznikom, którzy zaatakują tych wrogów.

5. Można należeć do dwóch sojuszy jednocześnie?
Nie, można być tylko w jednym naraz.

6. Czy wstępując do sojuszu muszę w nim być dożywotnie czy można się wypisać?
Można się wypisać w dowolnej chwili. Opcja ta jest dostępna dla każdego w zakładce Sojusz. Znajdziesz tam na samym dole "Wystąp z tego sojuszu". Naciśnij przycisk "Dalej" i potwierdź przyciskiem "Tak, chcę".

7. W jaki sposób rozwiązać sojusz?
Wejdź do zakładki Sojusz, potem wybierz "Zarządzaj sojuszem". Na dole znajdziesz opcę "Rozwiąż ten sojusz". Naciśnij przycisk "Dalej" (przeczytaj uważnie uwagę: "Tej operacji nie można anulować. Wszyscy członkowie zostaną pozbawieni sojuszu."). Potwierdź przyciskiem "Tak, chcę!".

8. Jakiego rodzaju pakty mogą zawierać między sobą sojusze?
Z reguły można wyróżnić 2 rodzaje: pakt o nieagresji (NAP czyli non-aggression pact) lub sojusz militarno-gospodarczy (można także zaobserwować pakty tylko handlowe lub tylko militarne). Gra nie wspiera w żaden sposób zawierania paktów. Wszystko zależy od tego co uzgodnią między sobą przedstawiciele dyplomatyczni obu sojuszy (poprzez prywatne wiadomości w grze lub poza nią).

9. Co tworzy się za pomocą: "tekst zewnętrzny", "tekst wewnętrzny";, "napisz podanie"?
"Tekst zewnętrzny" to prezentacja sojuszu dla ludzi z zewnątrz (jest widoczna dla wszystkich). Z reguły zamieszcza się tam jakaś reklamę sojuszu lub uwagi o rekrutacji oraz inne koalicje - w sojuszu, NAPie lub stanie wojny. Można tez pokazać ludziom jaki się ma system rang.
"Tekst wewnętrzny" jest widoczny tylko dla ludzi w sojuszu (Obszar wewnętrzny znajduje się poniżej Obszaru zewnętrznego). Można zamieszczać tam jakieś ogłoszenia lub regulamin.
"Napisz podanie" to jakby schemat (szablon) dla członków, którzy będą zgłaszać swoje aplikacje (trzeba przestawić opcję "Przykład podania" na "składaj automatycznie", gdyż inaczej przykład podania nie będzie wyświetlany rekrutom).

10. Jak zmienić wygląd obszarzu zewnętrzego lub wewnętrznego sojuszu (czyli strony sojuszu w grze)?
Możliwe są nastepujące zmiany czcionki:
- zmiana koloru tekstu przy pomocy opcji [fc]#xxxxxx[/fc]Tekst[/f]. Gdzie xxxxxx to kolor w systemie RGB (Red-Green-Blue). Przykładowo Czerwony=FF0000, Zielony=00FF00, Niebieski=0000FF, Czarny=000000, Żółty=FFFF33.
Dozwolone jest także określanie koloru po angielsku np. [fc]green[/fc]Tekst[/f] da nam kolor zielony. Można także zastosować przedrostki do kolorów: dark i light, co znaczy ciemny i jasny.
- zmiana wielkości [fs]x[/fs]Tekst[/f] gdzie x to wielkość czcionki i należy do {0;1;2;3;4;5;6;7} (UWAGA: Niektóre przeglądarki różnej wielkości czcionki nie pokazują),
- zmiana rodzaju czcionki [ff]czcionka[/ff]Tekst [/f] gdzie czcionką może być np. courier, verdana (domyślna), georgia, papyrus, onyx, tahoma, lucida, arial i inne (z Worda),
- pisanie kursywą [ i ]Tekst[ /i ] (bez spacji pomiędzy nawiasami i literką "i").
- wstawianie obrazków (jpg, gif, png) za pomocą komendy [img]adres_url_obrazka[/img].
Za pomocą znacznika [img] można też umieszczać na stronie sojuszu statusy komunikatorów: GG, Tlen, ICQ, AIM, Jabber, Yahoo, AQQ, Skype (inne w przygotowaniu).
Wystarczy wygenerować adres na tej stronie (wybierz rodzaj komunikatora, wpisz ID, wybierz styl i skopiuj tekst z drugiego okienka "Kod phpBB") i wkleić go na stronie sojuszu.

Innych rodzajów plików (różnych formatów dźwięku, obrazu i prezentacji) nie można w żaden sposób dołączyć do strony sojuszu.
Na stronie sojuszu nie działają linki do stron, za wyjątkiem pola "Strona sojuszu".

11. Jak ustawić logo sojuszu?
Jeśli masz już jakis obraz, który posłuży za logo sojuszu musisz wgrać go na dowolny serwer (np. [link widoczny dla zalogowanych]) i wkleić linka do tego obrazu (w przypadku imagehacks będzie to adres z pola "direct link to image") w polu "Logo sojuszu", które znajduje się w zakładce Sojusze -> "Zarzadzaj sojuszem".


12. Jak zmienić tło w obszarze zewnętrznym/wewnętrznym sojuszu?
Aby zmienić tło w obszarze zewnętrznym/wewnętrznym sojuszu, należy dodać na początku tekstu obszaru kod
cytat:
[fc]xxxxxx style=' background-color:yyyyyy ; background-position: top center; background-repeat: repeat; display: block; font-weight: normal; padding-top: 5px; padding-left: 1%; padding-right: 1%; padding-bottom: 5px;'[/fc]

gdzie xxxxxx znaczy domyślny kolor liter, yyyyyy oznacza kolor tła. Należy używać kolorów w systemie RGB (Red-Green-Blue). Przykładowo Czerwony=FF0000, Zielony=00FF00, Niebieski=0000FF, Czarny=000000, Żółty=FFFF33. Zamiast tego można także zastosować nazwy kolorów typu blue, black. Oczywiście można na zmienionym tle zmieniać kolor liter w standardowy sposób. Zamiast jednolitego koloru można wstawić obrazek jpg, lub gif za pomocą polecenia
cytat:
[fc]xxxxxx style=' background-image: url(ADRES OBRAZKA); background-position: top center; background-repeat: repeat; display: block; font-weight: normal;'[/fc]

gdzie xxxxxx znaczy domyślny kolor liter, a ADRES OBRAZKA to adres obrazka umieszczonego na dowolnym serwerze (na przykład [link widoczny dla zalogowanych]).
Jest to sposób sprawdzony, jednak nie do końca. Gdyby ktoś zauważył jakieś błędy, proszę o uwagę na maila [link widoczny dla zalogowanych]


13. Gdzie można zmienić TAG i nazwę sojuszu?
Klikasz Zakładkę Sojusz, potem Zarządzaj Sojuszem. Są tam dwa przyciski SWITCH. Lewy zmienia TAG sojuszu a prawy nazwę. Po zmianie TAG'u lub nazwy trzeba poczekać tydzień aby móc znowu zmienić TAG lub nazwę.
Przez ten czas nazwa będzie miała format "Nowa Nazwa Sojuszu (wcześniej Stara Nazwa Sojuszu)".

14. Jakie sa rangi w sojuszu i jak mozna je zdobyc?
Kazdy zalozyciel sojuszu sam ustala rangi i kryteria jakie musza byc spelnione zeby ta range uzyskac. Z reguly rangi przyporzadkowuje sie patrzac na punkty gracza. Przykladowo zalozyciel moze ustalic taki system rang:
Rekrut: 0-100 pkt
Zolnierz 101-5000 pkt
Kapitan 5001-20000 pkt
Major 20001-50000 pkt
General pow 50000 pkt
Uwaga: po osiagnieciu przez gracza trzeba recznie zmienic mu range (system nie zrobi tego automatycznie).

15. Jak się tworzy rangi? Co oznaczają prawa, które nadajemy rangom?
Rangi tworzy się w zakładce Sojusz, wchodząc w "Zarządzaj sojuszem" i dalej "Ustanowienie praw". W polu "Nazwa pozycji" wpisać należy nazwę nowej rangi, kliknąć "Sporządź" a następnie w tabelce "Ustanowienie praw" zaznaczyć odpowiednie prawa dla tej rangi (rangę można usunąć klikając krzyżyk "x" z lewej strony jej nazwy).
Oto co oznaczają prawa:
@ Rozwiąż sojusz - prawo do rozwiązania sojuszu
@ Kliknij użytkownika - (błąd w tłumaczeniu) prawo do usuwania członków sojuszu
@ Zobacz podania - umożliwia przejrzenie podań kandydatów ubiegających się o przyjęcie do sojuszu
@ Zobacz listę członków - pozwala zobaczyć nicki i pozycje sojuszników.
@ Opracuj podania - pozwala na odrzucenie/przyjęcie kandydata do sojuszu
@ Zarządzaj sojuszem - pozwala na zarządzanie sojuszem tzn. edytowanie tekstu zewnętrznego i wewnętrznego, ustawianie strony, logo, ustanawianie rang i nadawanie ich członkom sojuszu
@ Zobacz statusy online - pokazuje status obecności członków sojuszu w "Liście członków"
@ Sporządź raport - pozwala na wysyłanie wiadomości do całego sojuszu
@ Prawa ręka - prawo które pozwala członkowi przejąć sojusz gdy założyciel się go zrzeknie.
Na początek warto każdemu członkowi dać prawo nr 4, 7 i 8.
Rangi nadaje się członkom przez zakładkę Sojusz, wchodząc w "Zarządzaj sojuszem" i "Zarządzanie członkami". Obok nicka osoby należy kliknąć kreseczkę "-" (uwaga: kliknięcie krzyżyka "x" spowoduje wyrzucenie osoby z sojuszu!).

16. Czy zalozyciel moze sobie zmienic range?
Tak. Opcje ta znajdziesz: "Sojusze" > "Zarzadzaj sojuszem" > "Nazwa zalozyciela".

17. Czy sojusznicy mogą mi przesłać posiłki jak ktoś mnie atakuje? Można łączyć floty sojuszników?
Tak, taka opcja jest możliwa. Szczególy w temacie Poradnik: Walka Zjednoczonych Flot

18. Czy sojusznicy mogą łączyć floty?
Tak, taka opcja jest możliwa. Szczególy w temacie Poradnik: Walka Zjednoczonych Flot

19. Jak można znaleźć członków innego sojuszu?
Przeglądająć Statystyki (Punkty, Floty, Badania) oraz Galaktykę. Nie ma innego szybszego sposobu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:06, 18 Cze 2006    Temat postu:

GALAKTYKA

1. Jak wyglada Uniwersum w OGame?
Wszechswiat sklada sie z 9 galaktyk. Kazda ma 499 ukladow slonecznych. Kazdy uklad ma 15 planet. Zatem mamy ponad 65000 planet do zasiedlenia. Kazdej galaktyce, ukladowi i planecie przypisany jest numer. Przyporzadkowane numery skladaja sie na wspolrzedne planety. Współrzędne planety są postaci GG:UU:PP, gdzie GG to numer galaktyki, UU numer układu a PP numer planety.

2. Czym się różni jedno Universum od drugiego?
Każde Universum to odrębny wszechświat, pomiędzy którymi nie ma żadnej komunikacji, gdyż umieszczone są na różnych serwerach. Różnią się głównie czasem istnienia (najstarsze jest U1, najmłodsze to z największym numerem) oraz graczami, którzy na nich grają. Wszystko pozostałe jest takie samo.

3. Czy poruszanie sie odbywa sie po linii? To znaczy, ze zeby dostac do ukladu 2:499 z ukladu 1:1 musze przeleciec przez wszystkie uklady i planety dwoch galaktyk?
Chociaz wydaje sie, ze calosc ustawiona jest w linie to w rzeczywistosci poruszanie sie wyglada inaczej. Jesli lecisz do innego ukladu niz twoj musisz zaplacic i poczekac na dotarcie do tego ukladu, natomiast nie wazne jaka wybierzesz planete wewnatrz tego ukladu. To samo dotyczy galaktyki tzn. jesli wybierzesz galaktyke inna niz twoja musisz poczekac i zaplacic za dotarcie tylko do tej galaktyki i nie jest wazne jaki uklad w niej wybierzesz. Jesli chodzi o poruszanie sie wewnatrz wlasnego ukladu lub wewnatrz wlasnej galaktyki to panuje regula: im dalej od ciebie tym dluzej bedziesz leciec i tym wiecej wydasz deuteru.

4. Czy za przeglądanie galaktyki trzeba płacić?
Tak, za każdym razem za 1 obejrzany układ płaci się 10 deuteru. Klikając na zakładkę Galaktyka ujrzysz swój układ. U góry masz proste narzędzia do przeglądania układów.

5. Mam 10 deuteru i nie moge obejrzec Galaktyki. Dlaczego?
Trzeba troche poczekac, przy 11 deuteru pewnie juz bedziesz mogl obejrzec Galaktyke. Powodem sa tutaj zwykle opoznienia miedzy wydobyciem, naliczaniem w liczniku, a przekazywaniem informacji na serwer.

6. Chce znalezc kolege w galaktyce? Jak moge to zrobic bez wydawania duzej ilosci deuteru?
Zamiast szukania go za pomoca zakladki "Galaktyka" lepiej wejdź w zakładkę "Szukaj". Wpisz nick swojego kolegi. Gdy system go wyszuka obok jego nicka pojawia sie wspolrzedne jego macierzystej planety. Wystarczy kliknac na te wspolrzedne i pojawi sie jego uklad. Stracisz wtedy tylko 10 deuteru na obejrzenie tego ukladu, podczas gdy przy zwyklym przeszukiwaniu (kazdy uklad=10 deuteru) moglbys stracic znacznie wiecej.

7. Dlaczego przy planetach niektórzy mają nicka pokolorowanego na zielono lub czerwono, inni na biało lub też na niebiesko (fioletowo)?
"Zieloni" gracze, to ci którzy są chronieni przez "noobprotection" i nie możesz ich atakować (więcej o tym w FAQ: Walka pyt. 34). "Czerwoni" gracze są dla ciebie za silni - to oni widzą ciebie jako "zielonego". "Biali" gracze to ludzie na twoim poziomie. Dodatkowo "niebieski" (fioletowy) gracz to taki, który poszedł na urlop i nie można go atakować.

8. Co oznacza kolumna "Szczątki"?
Jeśli w tej kolumnie przy jakiejś planecie wyświetlany jest mały brązowy kwadracik, to jest to znak, że przy planecie dryfują szczatki zniszczonych flot. Gdy najedziesz na ten kwadracik kursorem, to otrzymasz informację na temat ilości znajdujących się tam surowców.

9. Czy te szczątki można jakoś zebrać?
Tak służy do tego recykler. Statek ten jest dość wolny ale ma dużą pojemność (20k). Przy wysyłaniu go na dryfujące szczątki należy wpisać współrzędne planety, przy której się znajdują i zmienić w rozwijanym menu z Planeta na PZ (Pola Zniszczen). Więcej szczegółów na temat recyklera można znaleźć w FAQ: Statki i floty pyt. 18.
Posiadacze kont Komandor mogą także wysłać recyklery bezpośrednio z menu Galaktyka, klikając na "Zbieraj" w oknie pojawiającym się po najechaniu kursorem nad rysunek pola zniszczeń. Opcja ta jest nieaktywna dla osób, które nie posiadają konta Komandor.

10. Co oznaczają ikonki po prawej stronie planety?
Są to kolejno:
- "karteczka z okiem pośrodku" to "Wyślij sondę szpiegowską" (ich ilość można zmieniać w zakładce "Ustawienia", więcej szczegółów w FAQ: Szpiegowanie pyt. Cool
- "karteczka z rakietą" to "Wyślij Rakietę międzyplanetarną na tą planetę", uwaga: ikona ta pojawia się dopiero po wybudowaniu przynajmniej 1 poziomu Magazynu rakiet i jest dostępna tylko przy przeglądaniu galaktyki z tej planety, gdzie jest on wybudowany (więcej szczegółów w FAQ: Walka pyt. 43 i okoliczne)
- "karteczka z kreskami" to "Napisz wiadomość do właściciela planety"
- "zielona kropeczka" to "Zaproponuj właścicielowi planety dodanie do listy kumpli, czyli Buddylisty" (więcej szczegółów w FAQ: Komunikacja między graczami pyt. 6)

11. Co oznacza gwiazdka * po prawej stronie planety? Co oznacza jak zamiast gwiazdki jest "45 min"?
Sa to wskazniki aktywnosci na planecie. Jesli kolo planety widnieje:
- gwiazdka * oznacza to, ze wlasciciel planety oglada swoja planete lub przestal ja ogladac 1-14 minut temu (byc moze jest offline)
- 45 min to wlasciciel planety nie zagladal na nia od 45 minut i byc moze jest offline (wskaznik ten zawsze wynosi od 15 do 59 minut)
- nic, to znaczy ze wlasciciel planety nie zagladal na nia od ponad godziny i byc moze jest offline.
Ale uwaga, szpiegowanie/atakowanie planety rowniez wplywa na te wskazniki. Zatem jesli planeta zostala przez kogos przeskanowana/zaatakowana to pojawi sie przy niej * (tyczy sie to kazdego przylotu floty, niewazne z jaka misja, na ta planete), a w miare uplywu czasu * zamieni sie na minuty.
Pamietaj rowniez ze wskazniki pokazuja aktywnosc dla danej planety a nie dla gracza. Upewnij sie, czy gracz nie przeglada akurat innej planety (przy jednej moze byc *, przy drugiej "30 min", a przy trzeciej nic).

12. Co oznacza, ze przy nicku gracza widnieje literka (g)?
Taki gracz zostal zbanowany. Jesli dodatkowo jest "niebieski" to oznacza ze dostał bana+urlop i nie da sie go atakowac. Jesli jest zaznaczony na bialo to ma bana, ale mozna go atakowac. Bany latwo dostac, gdy dany gracz uzyje wulgaryzmu w wiadomosci do innego gracza.

13. Zauważyłem, że dużo graczy zrezygnowało z gry i przy ich planetach pojawiły się ikonki nieaktywności (i lub I).Dużo miejsca marnuje się przez takich idlerow. Czy tacy gracze będą mieli skasowane konta? Jeśli tak to kiedy?
Ich konta zostaną skasowane po upływie 35 dni (5 tygodni) od zaprzestania grania.

14. Co oznacza literka A przy pozycji planety?
Oznacza ona, że zamiast planety znajdują się tam asteroidy. Powstały one dlatego, że ktoś usunął swoją kolonię. Asteroidy znikają po conajmniej 24h (może to być nawet 48h). Wtedy miejsce w układzie jest gotowe do ponownego zasiedlenia.

15. Zauważyłem planetę bez właściciela o nazwie Planet (iI). Co to jest?
Taka planeta powstaje wówczas, gdy gracz posiadający już maksymalną liczbę 8 kolonii (plus planetę macierzystą) usiłuje skolonizować kolejną planetę. Taka pseudo-planeta znika po ok. 24 godzinach, nie ma sensu jej skanować ani atakować. Wynikiem skanu jest pusty raport szpiegowski o treści N;

16. Czym się różnią od siebie poszczególne Uniwersa?
Ogólne zasady gry są takie same na każdym Uni. Kolejne Uni tworzą admini jeżeli poprzednie zostanie zapełnione (pojemność każdego Uni to około 10 tysięcy graczy).
Niektóre Uni mają dodane dodatkowe elementy, np. pola zniszczeń powstające nie tylko ze szczątków floty, ale także ze zniszczonej obrony.
Szczegółowa lista zmian dostępna jest na dole strony z wykazem Uni.

17. Czy moża przemieszczać się pomiędzy Uniwersami?
Nie. Kazde Uniwersum tworzy zamkniety wszechswiat, ktorego nie mozna opuścić.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:07, 18 Cze 2006    Temat postu:

WALKA

1. Jak wygląda walka?
Gdy dochodzi do konfrontacji między dwoma graczami następuje wzajemny ostrzał. Walka rozgrywa się rundami, w których jednocześnie strzelają do siebie atakujący i obrońca, po zakończeniu rundy robiony jest bilans strat i rozpoczyna się kolejna runda. Jeżeli żadna ze stron nie wygra w ciągu 6 rund, walka kończy się remisem (jeżeli obie floty zostaną zniszczone w tej samej rundzie, walka również kończy się remisem) - agresor wraca wówczas z pozostałą flotą na planetę, z której ją wysłał, nie rabując przy tym planety obrońcy. Jeżeli agresor wygra to zabierze z planety do 50% każdego z surowców a 30% wydanego na zniszczoną flotę (obrona się nie liczy) metalu i kryształu zostaje zamienione w "kupę śmieci" unoszących się na orbicie planety. Bilans całej walki wysłany jest w postaci raportu wojennego (RW) do obu graczy.

2. Czy można zobaczyć jak walczyły statki, gdzie latały, jakie robiły manewry? Czy można sterować statkami podczas bitwy?
OGame nie jest typową gra animowaną. Jedynym dowodem na to, że walka się odbyła jest raport wojenny - zawierający stany obu flot (obrony) w każdej rundzie i ich wzajemny obstrzał. Nie można sterować statkami, gdyż nie ma tu żadnego pola walki. Pamiętajmy, że gra jest obsługiwana tylko przez przeglądarkę internetową.

3. Ile trzeba miec statkow zeby zaczac podboj planet innych graczy?
Do tego wystarczy juz 1 lekki mysliwiec i 1 maly transporotwiec (przy planetach pozbawionych obrony wystarczy nawet sam transportowiec). Trzeba tylko wybrac gracza slabego, takiego, ktory nie ma jeszcze na pewno obrony na planecie.

4. Czy podczas ataku można przejąć/zniszczyć czyjąś planetę?
Niestety nie można ani przejąć ani zniszczyć czyjejś planety. Można niszczyć jedynie obronę znajdującą się na planecie oraz grabić surowce z tej planety. Nie można również zniszczyć budynków cywilnych/produkcyjnych/badawczych. Obowiązuje zasada równości wszystkich graczy, więc każdy ma prawo do rozwijania się.

5. Czy można zaatakować planetę, która nie ma ani floty, ani obrony ?
Można. Do ataku na taką planetę wystarczy nawet sam transporter (jeżeli przeciwnik dysponuje flotą lub może na tej planecie wybudować działka to lepiej jednak dołączyć jakieś bojowe statki). Bitwa taka automatycznie jest wygrana przez atakującego, który zbiera surowce.

6. Czy flota stacjonująca przy mojej planecie też broni planety podczas ataku?
Tak, zarówno flota jak i obrona biorą udział w walce i ich atak następuje równocześnie.

7. Czy można zaatakować tylko flotę na orbicie planety, nie atakując obrony (albo odwrotnie)?
Nie, atak zawsze następuje na całą planetę.

8. Czy mozna zaatakowac flote w locie, w czasie przemieszczania sie w galaktyce?
Nie. Flota przemieszczajaca sie jest calkowicie bezpieczna. Jedynym zagrozeniem jest falanga czujnikow, ktora wykrywa poruszajaca sie floty i pozwala tak graczowi skoordynowac atak, ze flota zostanie przylapana przy zetknieciu sie z planeta.

9. Czy mozna atakowac graczy niezalogowanych?
Tak. Jest to nawet bardziej oplacalne, gdyz wiesz, ze gracz nie zareaguje na twoj atak i nie bedzie dobudowywal obrony lub ocalal surowce (flote).

10. Czy jest jakas roznica pomiedzy atakiem na gracza będącego online a offline?
Technicznie atak wygladac bedzie tak samo. A jednak gdy gracz jest online moze przeciwdzialac agresorowi. Moze wybudowac wiecej obrony, wydac lub wyslac surowce oraz ocalic flote wysylajac ja na inna planete.

11. Czy mozna atakowac graczy zbanowanych lub będących na urlopie?
Gracza będacego na urlopie nie zaatakujesz, dzięki ochronie jaką gwarantuje urlop. Gracza zbanowanego (o ile nie ma dodatkowo urlopu) można atakować.

12. Czy mozna atakowac członków własnego sojuszu lub osoby z BuddyLista?
Oczywiście, że tak. Jednak prawdopodobnie wtedy zostaniesz wyrzucony z sojuszu a osoba, którą miałęś w BuddyLista nie będzie już twoim przyjacielem.

13. Kiedy wysyłam flotę z misją "Napadaj" to z mojej planety znikają prawie wszystkie surowce. A kiedy flota przylatuje z powrotem przywozi znacznie więcej niż zrabowała. Co się dzieje?
Kiedy wysyłasz flotę z misją "Napadaj" nie wpisuj nic w tabelce "Surowce". Tabelkę tą uzupełniasz tylko wtedy kiedy chcesz wywieźć jakieś surowce z własnej planety.

14. Ile surowców można zrabować z planety? Od czego zależy jakie surowce zrabuję?
Po każdym ataku możesz zabrać maksymalnie 50% każdego surowca. Przy czym ładownia floty zapełniana jest w następujący sposób:
1. Ładowność dzieli się na trzy;
2. 1/3 jest zajmowana przez metal;
2. a) jeżeli połowa metalu stanowi mniej niż 1/3 ładowności to jest zabierane 50% metalu z planety;
3. Pozostała ładowność jest dzielona na 2 części;
4. Pierwsza część ładowności uzyskana w wyliczeniach z 3 pkt. jest zajmowana przez kryształ;
4. a) jeżeli połowa kryształu stanowi mniej niż możliwa ładowność wyliczona powyżej to jest zabierana połowa kryształu z planety;
5. Reszta ładowności otrzymanej z 4 pkt. jest zajmowana przez deuter.
5. a) jeżeli połowa deuteru stanowi mniej niż możliwa ładowność
wyliczona powyżej to jest zabierana połowa deuteru z planety;
6. Pozostająca z pkt. 5. oraz 5. a) ładowność jest jeszcze raz wypełniana kryształem, przy czym z planety można zabrać nie więcej niż połowę kryształu.
7. Pozostająca z pkt. 6. ładowność jest jeszcze raz wypełniana metalem, przy czym z planety można zabrać nie więcej niż połowę metalu, oraz ilość zrabowanego metalu + połowa ilości zrabowanego deuteru i kryształu nie może przekroczyć 2/3 ładowności.
Tak więc nie można określić, żeby flota zabrała tylko jeden z surowców albo najpierw ten surowiec a potem inny.
Algorytm opracowany przez Senate - dziękujemy
Należy zwrócic uwagę na fakt (co wynika z powyższego algorytmu), że przy przewadze metalu nad innymi surowcami potrzebna jest "zapasowa" ładowność transportów. Przy samym metalu pojemność floty musi byc o połowe większa niż ilość metalu.
(jeśli są zastrzeżenia co do powyższego algorytmu to proszę o maila z uwagami: [link widoczny dla zalogowanych])

15. Czy jest jakiś limit ataków nałożony na gracza?
Tak. Każdemu graczowi możesz zaatakować każdą z planet tylko 3 razy w ciągu 24 godzin [Uwaga, księżyce są liczone tak jak osobna planeta], przy czym każdy atak może się składać maksymalnie z 3 fal (każda fala to osobna wysłana flota) rozłożonych w ciągu maksymalnie 30 minut. (Nie ma ograniczenia co do minimalnego odstępu czasu pomiędzy poszczególnymi falami, może on wynosić nawet 1 sekundę. To samo tyczy się samych ataków.) Jeśli zorganizujesz sobie tak te ataki, to możesz napaść na daną planetę 9 razy w ciągu 24 godzin.
Przykładowo twoje ataki na jedną z planet wrogiego gracza mogą wyglądać tak (podane czasy nie oznaczają wysłania flot z twojej/twoich planet, tylko ich przylot na wrogą planetę, czyli czas otrzymania RW):
Atak nr 1 (3 fale): 12:15, 12:30, 12:40
Atak nr 2 (2 fale): 17:56, 18:02
Atak nr 3 (2 fale): 21:30, 21:31.
Twoja flota może zaatakować tą planete ponownie dopiero następnego dnia o 12:15 (kolejne ataki mogą mieć miejsce odpowiednio o 17:56 i 21:30).
Przykładowo ataki na tą samą planetę, ale już następnego dnia, mogą wyglądać tak:
Atak nr 1 (1 fala): 12:15
Atak nr 2 (3 fale): 18:01:00, 18:02:01, 18:03:03
Atak nr 3 (3 fale): 20:15, 20:20, 20:22 (UWAGA: Bashing!, patrz niżej)
Łamanie tej reguły znane jest jako "bashing" (czyt. reguła "ciągłych atakow").
UWAGA! Jako atak liczone jest także każde wysłanie z misją Szpieguj floty INNEJ niż same sondy szpiegowskie, nie jest natomiast liczone wysłanie jednej sondy z misją Atakuj by utworzyć Pole Zniszczeń (więcej szczegółów: FAQ: Szpiegowanie pyt. 7).
Ataki rakietowe nie są liczone jako atak w sensie reguły basha.
W przypadku wojny między dwoma sojuszami zasada basha nie obowiązuje.

16. Czy po trzech atakach na jedna z planet gracza moge atakowac inne w ciagu tych 24 godzin?
Tak. Kazde 3 ataki liczy sie dla kazdej z planet osobna. Zatem jesli gracz ma 9 planet to mozesz go zaatakowac 9 razy po 3 ataki po 3 fale czyli 81 razy, plus każdy księżyc 3 ataki po 3 fale i można dojść aż do 162 ataków.

17. Po co w ogóle dzielić atak na 3 fale, nie lepiej przeprowadzić atak składający się z jednej ale to potężnej fali?
Przeprowadzając jeden zwykły atak (jedno falowy) możesz zrabować z planety do 50% każdego z surowców, zaś przy ataku składającym się z 3 fal, możesz zrabować aż 87,5% wszystkich surowców (o wiele więcej niż przy jednej fali, dodatkowo jest możliwość, że zniszczysz także więcej struktur obronnych). Atak składający się z jednej fali przeprowadza się wtedy, gdy flota rozbita na mniejsze jednostki nie byłaby w stanie wygrać danej bitwy.

18. Czy jak gracz zostal zaatakowany przez kogos trzy razy to inni moga go atakowac?
Tak. Limit 3 atakow dawany jest kazdemu agresorowi z osobna zatem gracz moze byc zaatakowany wielokrotnie w ciagu 24 godzin jesli agresorami sa rozne osoby.

19. Czy jeśli mój sojusznik jest atakowany, to mogę wysłać swoją flotę na jego orbitę, żeby pomogła mu w obronie?
Jest to możliwe tylko na tych universach, na których wprowadzono do gry tzw. ACS (Alliance Combat System - System Walk Sojuszniczych).
Na polskim Ogame są to aktualnie wszystkie uni.
Szczegółowy opis tutaj: Poradnik: Walka Zjednoczonych Flot.

20. Czy można kogoś zaatakować we dwie osoby?
Jest to możliwe tylko na tych universach, na których wprowadzono do gry tzw. ACS (Alliance Combat System - System Walk Sojuszniczych).
Na polskim Ogame są to aktualnie wszystkie uni.
Szczegółowy opis tutaj: Poradnik: Walka Zjednoczonych Flot.

Na pozostałych uni można jedynie tak skoordynować ataki, żeby (silniejsza) flota jednego gracza przyleciała pierwsza a po niej (słabsza) flota drugiego gracza. Nie da się jednak zrobić tak, żeby obie floty zaatakowały równocześnie (zawsze jedna z flot przyleci wcześniej) lub jako jedna połączona flota.

21. Czy da się naprawić flotę lub obronę? Ile to kosztuje?
Każdy ze zniszczonych budynków obronnych planety ma 70% szansy na naprawę natychmiast po zakończeniu walki. Do naprawy dochodzi niezależnie od wyniku bitwy (czy się wygrało, czy przegrało) a naprawione budynki są w pełni sprawny. Uszkodzone, ale nie zniszczone, statki również zostają naprawione automatycznie zaraz po bitwie. Naprawa jest natychmiastowa i nie wymaga ingerencji gracza (nic nie trzeba klikać) a w dodatku jest całkowicie darmowa. (UWAGA: każde uszkodzenie statku zwiększa jego szansę na zniszczenie - nie musi stracić wszystkich swoich "punktów życia" aby został zniszczony).

22. Wyslalem jedna flote ktora miala zniszczyc obrone u wroga, a zaraz za nia poslalem flote do rabowania planety. Zniszczylem mu obrony pierwsza flota, ale gdy przyleciala druga flota nadal byly budynki obronne i zniszczyly mi transportowce. Jak to mozliwe? Obronca nie moglby tak szybko wybudowac tych budynkow.
Zaraz po bitwie kazdy budynek obronny ma 70% szans na odbudowanie (patrz poprzednie pytanie). Jest wiec zlym pomyslem dzielic flote na ta, ktora ma niszczyc i zaraz za nia wysylac ta, ktora ma rabowac.

23. Jak porownywac czyjas sile defensywna z moim potencjalem ofensywnym? Skad moge wiedziec czy nie bede mial duzych strat?
Im wiecej doswiadczenia nabedziesz w walce, tym lepiej bedziesz wiedzial czy atak na danego gracza sie oplaca. Nieocenionym narzedziem jest tutaj symulator bitwy SpeedSim dostepny pod tym adresem [link widoczny dla zalogowanych] Zeby uniknac strat lepszych statkow warto gromadzic duze ilosci "miesa armatniego" czyli slabszych jednostek przejmujacych czesc obstrzalu na siebie.

24. Czy używając SpeedSim'a trzeba za każdym razem wpisywać ręcznie swoje techologie, ilości statkow itd.?
Wystarczy swoje dane zapisać w pliku tekstowym (najlepiej w takim formacie jaki generują sondy szpiegowskie), następnie przed każdą symulacją kopiujesz te dane i wklejasz w okienko poniżej napisu "Pole wczytywania". Wystarczy teraz kliknąć "Wczytaj!". Gotowe, wszystkie twoje dane są wczytane (zapewne błąd w tym programie sprawia, że technologie nie są wczytywane i trzeba je za każdym razem ręcznie wprowadzać). Program rożróżnia czy wklejone dane ma wczytać w pola agresora lub obrońcy poprzez występowanie informacji o surowcach. Jeżeli surowce występują to dane przypisze do pól obrońcy, jeżeli surowce nie występują to dane przypisane zostaną do pól agresora. (Uwaga: program posiada możliwość zapisywanie danych agresora i obroncy, wystarczy w menu "Flota" wybrać "Zapiszę flotę" a potem rodzaj zapisywanej floty - spowoduje to zapisanie tylko i wyłącznie floty, nie zostaną zapisane ani technologie, ani położenia).

25. Jak powinienem zorganizowac atak?
Po pierwsze sprawdz czy gracz jest offline czy online. Zdecydowanie lepiej atakowac jest graczy nieaktywnych gdyz nie zareaguja na twoj atak. Po drugie przeskanuj twoj cel sondami szpiegowskimi. Zobacz czy atak na planete ma sens czyli czy twoj cel ma duzo surowcow lub flote, ktora mozesz zniszczyc i przetworzyc recyklerami. Nastepnie jesli nie jestes pewny zwyciestwa uzyj proramu SpeedSim do obliczenia bilansu walki. Wyslij flote i obserwuj czy gracz czasem sie nie zaloguje.

26. Planuję zniszczyć flotę graczowi. Jak najlepiej wysłać recyklery, żebym miał pewność, że zbiorą wszystkie szczątki po tej bitwie?
Po pierwsze upewnij się, ile będzie szczątków. W SpeedSim'ie podana jest prawdopodobna wielkość pola szczątek oraz ilość recyklerów potrzebna do ich zebrania. Wyślij najpierw recyklery w miejsce gdzie dojdzie do bitwy (ustaw współrzędne atakowanej planety i PZ (Pola Zniszczen), misja "Zbierać"), a dopiero po pewnym czasie flotę wojenną. Dobierz tak czas wylotu floty wojennej, żeby recyklery przyleciały na miejsce chwilę po niej. Stosując taką taktykę unikniesz przechwycenia szczątków przez innych graczy (w tym również atakowanego).

27. Chciałem wysłać recyklery przed moją flotą wojenną, ale nie mogę gdyż pojawia się komunikat "Flota nie mogla zostac wyslana! Planeta niezamieszkala lub planeta zamieszkala i powinna zostac skolonizowana!". Czy można jakoś temu zaradzić?
Tak. Wyślij jedną sondę szpiegowską z misją "Napadaj" (od 30 XI 2005 NIE JEST to traktowane jako atak i NIE zmniejsza liczby dozwolonych ataków na tę planetę). Powstanie wtedy pole szczątków, na które bez problemu polecą recyklery (a za nimi twoja flota wojenna Twisted Evil ).

28. W zakładce wiadomości mam Raport Wojenny, który wygląda tak "Raport wojenny (A,B) [współrzędne] (V:X,A:Y)". Co oznaczają poszczególne wartości (A, B, X i Y)?
Taki format nagłówka RW (raportu wojennego) dostajesz w przypadku gdy ty atakujesz kogoś (jeżeli ktoś atakuje ciebie nagłówek nie będzie zawierał (A,B)). A oznacza liczbę rund (czyli informacji o tym ile i z jaką siłą strzeliła flota agresora i obrońcy) pomniejszoną o 1. B jest liczbą twoich jednostek, które przetrwały walkę. X to straty obrońcy zaś Y straty atakującego liczone w punktach strukturalnych.

29. Pod koniec raportu wojennego jest napisane "Na tych wspolrzednych leza teraz X metalu i Y krysztalu." Czy te surowce od razu trafiają do moich magazynów? Jeżeli nie to jak mogę je zebrać?
Po każdej bitwie na orbicie zostaje po 30% metalu i kryształu, które to surowce zostały wydane na budowę zniszczonej floty (obrona się nie liczy - wyjątek: na Uni 39 i 40 szczątki ze zniszczonej obrony RÓWNIEŻ wchodzą w skład Pola Zniszczeń). Surowce te można zebrać tylko przy pomocy statku zwanego Recyklerem. Więcej szczegółów w pytaniu "Do czego dokładnie służy recykler? Jak go wysyłać na misję?".

30. Co to jest ta farma? Gdzie taka farmę można znaleźć?
Farmy to planety użytkowników, którzy z reguły są nieaktywni lub zaniedbują obronę. Farmy cechuje to, że mają dużo niechronionych surowców przez co stają się wyśmienitym celem dla najeźdźców. Niestety farm trzeba szukać samemu lub dowiadywać się o ich lokalizacji od sojuszników.

31. Czy wojnę można wypowiedzieć dowolnemu graczowi?
Nie. Wojnę wypowiada sojusz innemu sojuszowi, bez względu na jego liczebność. Jeżeli chcesz zaatakować innego gracza (nieważne czy jest w sojuszu czy nie) to nie musisz mu wypowiadać wojny, po prostu atakujesz go.

32. Jak wypowiedzieć jakiemuś sojuszowi wojnę?
Należy ten fakt ogłosić na forum Ogame.pl w dziale "Wojny" (jest to między innymi informacja dla GO). Po zamieszczeniu tam deklaracji wojennej należy odczekać 12h zanim zasada bashu przestanie obowiązywać i będzie można atakować graczy z wrogiego sojuszu bez ograniczeń. W obszarze zewnętrznym sojuszu należy zamieścić nazwy sojuszy, z którymi jesteś w stanie wojny. Sojusz, któremu wypowiadasz wojnę nie musi wyrażać zgody.

33. Po co w ogóle wypowiada się wojny?
Kiedy dwa sojusze nie są w stanie wojny, ich członkowie mogą się atakować maksymalnie 3 razy dziennie (szczegóły w pytaniu "Czy jest jakiś limit ataków nałożony na gracza?"). Po zgłoszeniu na forum wypowiedzenia wojny, w ciągu następnych 12h, ataki nadal muszą być przeprowadzane zgodne z regulaminem. Zaś podczas wojny członkowie obu sojuszy mogą atakować się nawzajem znacznie częściej niż to wynika z regulaminu, gdyż nie obowiązuje zasada bashingu. Podczas wojny nadal obowiązuje noobprotection.

34. Czy słabsi gracze są chronieni jakoś przed znacznie silniejszymi graczami?
Tak. Gracze, którzy mają mniej niż 5k punktów mogą być atakowani tylko przez graczy do pięciu razy silniejszych niż oni (patrząc na punkty). Przykładowo: gracza o 50 punktach może zaatakować gracz o 200 punktach, ale gracz o 300 punktach już nie. Zasada ta zwana jest z angielskiego "Noobprotection" (lub z niemieckiego "Noobschutz"). Przeglądając zakładkę Galaktyka łatwo zauważyć, że nicki graczy chronionych tą zasadą są zielone. Zasada ta działa w obie strony. Tak więc gracz mający 50 punktów nie zaatakuje gracza, który ma więcej niż 300 punktów (w zakładce Galaktyka nicki silniejszych graczy są czerwone).
Pamiętaj, że gdy przekroczysz granicę 5.000 punktów to możesz być atakowany przez wszystkich graczy, nawet tych ze ścisłej czołówki, mających często kilkaset razy więcej punktów od Ciebie!

35. Chciałem zaatakować (lub szpiegować) innego gracza i pojawił mi się napis "Gracz nie może zostać zaatakowany (Ochrona słabego gracza)!" Co to oznacza?
Osoba, którą chciałeś zaatakować (lub szpiegować) jest chroniona przez Noobprotection (Noobschutz), patrz pytanie powyżej.

36. Wysłałem flotę na planetę gracza, żeby go zaatakować. Podczas lotu floty okazało się, że ten gracz dostał noobprotection - noobschutz (lub wziął urlop). Co się stanie z moją flotą gdy doleci do tego jego planety?
Atak nastąpi normalnie. Sprawdzanie czy gracz ma noobprotection (lub urlop) czy nie, następuje tylko przy wysyłaniu floty.

37. Jestem początkującym graczem i wydaje mi się że nawet noobprotection nie da mi wystarczającej ochrony. Nie lepiej zrobić dodatkowe ograniczenia jeśli chodzi o siłę gracza i liczbę ataków?
Nie jest to konieczne. Lepszym graczom po prostu nie opłaca się atakować graczy słabszych gdyż przemieszczenie samej floty może być tak kosztowne, że łup z napadu nie zwróci strat. Dodatkowo jest to bardzo czasochłonne. Jeśli chcesz zniechęcić graczy silniejszych do atakowania cię stosuj taktyki ocalania surowców i floty.

38. Czy istnieją jakieś inne ograniczenia lub zasady atakowania niż bashing i noobprotection? Czy można atakować graczy nie będących w sojuszu? Czy gracze niezrzeszeni mogą atakować tych w sojuszach? Czy przed atakiem należy pytać gracza czy mogę go zaatakować? Czy zanim zaatakuje muszę mu wypowiedzieć wojnę?
Bashing i noobprotection to jedyne ograniczenia jeśli chodzi o ataki. Każdy gracz może atakować każdego gracza (nie ważne czy w sojuszu czy bez) o ile nie dochodzi do bashingu i o ile nie działa noobprotection. Przed atakami nie trzeba (a nawet nie powinno się!) pytać swojego celu o pozwolenie na atak. Nie jest również konieczne wypowiadanie wojny.

39. Skąd mogę wiedzieć, że ktoś ostatnio mnie atakował?
Jeśli ktoś cię zaatakował znajdziesz raport wojenny w zakładce Wiadomości. Należy pamiętać o tym, że wiadomości starsze niż 24h są kasowane. Jeżeli nie będziesz się długo logował to w zakładce Podgląd będzie miał informację o nieprzeczytanych wiadomościach, jednak w Wiadomościach już ich wtedy nie będzie (będą tylko te, które nie są starsze niż 24h).

40. Czy atak rakietowy liczy się do ogólnej liczby ataków? Ile mogę przeprowadzić takich ataków dziennie?
Atak rakietowy nie liczy się do ataków jakie przeprowadzasz flotą i nie ma żadnego ograniczenia co do liczby wysłanych rakiet międzyplanetarnych. Ograniczony jesteś jedynie tym, ile możesz ich maksymalnie posiadać w magazynie rakietowym.

41. Czy gracz może się bronić przed rakietami międzyplanetarnymi?
Przed rakietami międzyplanetarnymi można chronić się budując Przeciwrakiety. Jedna taka przeciwrakieta automatycznie niszczy jedną Rakietę międzyplanetarną w chwili gdy ta dolatuje do planety. Uwaga: rakiet międzyplanetarnych i przeciwrakiet nie można zniszczyć zwykłym atakiem floty, a przeciwrakiety chronią tylko tę planetę na której są wybudowane.

42. Czy opłaca się inwestować w rakiety międzyplanetarne?
Raczej nie. Rakiety są drogie (patrz Cennik) i ich atak nie przyniesie ci żadnych szczątek na orbicie (gdyż po obronie nic nie pozostaje!) ani zdobytych surowców o ile nie zaatakujesz dodatkowo flotą. Kolejny minus to mały zasięg tych rakiet (patrz Wzory). Największą zaletą rakiety międzyplanetarnej jest to, że systemy obronne zniszczone przez nią nie odbudowują się. Czasem więc opłaca się atakować graczy szczególnie uprzykrzających życie - wtedy to kilku członków sojuszu może takiego złego sąsiada zbombardować i dobić to co zostało flotą.

43. Jak przeprowadzić atak rakietowy? Na jakiej zasadzie odbywa się taki atak?
Po pierwsze należy mieć 4 poziom budynku Magazy Rakiet i z poziomu zakładki Obrona wybudować przynamniej jedną Rakietę miedzyplanetarną. Po drugie, należy wejść do zakładki Galaktyka, odnaleźć planetę gracza, którego chcesz ostrzelać, kliknąć ikonkę obstrzału rakietowego (znajduje się koło ikonki wysłania wiadomości, jest to "karteczka z rysunkiem rakiety"), a następnie wybrać ilość rakiet i ustawić im cel (celem są budynki obronne niszczone w pierwszej kolejności, w dalszej kolejności niszczone są budynki obronne począwszy od najsłabszych, uwaga: jeżeli na planecie są rakiety międzyplanetarne to też mogą zostać zniszczone). Pod spodem znajduje się mały, szary guzik wysłania rakiet. Atak rakietowy nie przypomina zwykłego ataku flot, gdyż rakiet nie można zawrócić i nie ma RW (tylko atakowany dostaje krótką informację o zniszczeniach, atakujący potrzebuje wykonać skan planety). Przykładowy raport jaki dostanie obrońca wygląda tak:
[list]X Rakiety (lub "1 rakieta") z planety Nazwa [ Y:Y:Y ] sind (lub "ist") trafił w twoją planetę Nazwa Y:Y:Y !
X atakujące rakiety zostały zniszczone przez wyrzutnię przeciwrakietową (ten komunikat pojawi się jeżeli masz jakieś przeciwrakiety)
Ziele: (po niemiecku to znaczy Celesmile
Napotkana obrona
NazwaStrukturyObronnej LiczbaJednostekPrzedAtakiem( -LiczbaUtraconychJednostek ) - powtórzone tyle razy ile rodzajów struktur obronnych ma obrońca[/list:u]Należy pamiętać, że takie rakiety niszczą jedynie budynki obronne (nie mają możliwości odbudowy) zostawiając w spokoju flotę wroga. Rakieta międzyplanetarna zadaje 12000 punktów obrażeń + punkty za technologię bojową. Rakiety mają swoją "sztuczną inteligencję" tzn. jeśli rakieta zniszczy mocniejsze działo, ale nie starczy jej punktów na zniszczenie następnego mocniejszego działa to niszczy działa słabsze (dokładną symulację można przeprowadzić w programie Raksim do znalezienia między innymi tutaj: [link widoczny dla zalogowanych]).
Po zniszczeniu całej obrony lub w razie jej braku rakiety międzyplanetarne wysłane przez agresora niszczą rakiety międzyplanetarne stacjonujące na planecie docelowej tak, jakby były to zwykłe budowle obronne.

44. Jak długo leci rakieta międzyplanetarna? Skąd mam wiedzieć jaki zasięg ma moja rakieta?
W tym samym układzie rakieta leci 30 sekund, poza układem leci 1 minutę na każdy układ.
Maksymalny zasięg tej rakiety (ilość układów jakie może pokonać w każdą ze stron od planety z której zostanie wystrzelona) jest podany w dziale Wzory.
Uwaga: jeśli Twoja planeta znajduje się na jednym z pierwszych lub ostatnich układów galaktyki, to zasięg rakiety będzie sięgał (z jednej strony) tylko do jej krańca. Jeśli przykładowo masz planetę w układzie [3:5Mad] a wedle wzorów jej zasięg to 8 układów, to swoje rakiety będziesz mógł wysyłać w granicach wyznaczonych przez układy [3:1Mad]-[3:13:x]. Zasięg nie przechodzi zatem na kolejną galaktykę.

45. Na jakiej zasadzie budynek powłoka ochronna chroni planetę?
Powłoka ochronna to budynek obronny, który przejmuje część obstrzału wrogiej floty. Nie jest prawdą, że przejmuje ona na siebie cały ogień wroga póki nie zostanie zniszczona. Jest to tylko jeden z budynków, zatem szansa na trafienie w powłokę jest równa szansie trafienia w każdy inny budynek (czyli wróg nie musi zniszczyć powłoki, aby mógł strzelać do działek). Powłoka ma jednak dużo punktów obrony, które regenerują się po każdej rundzie i jest całkowicie odporna na niewielkie ataki. Jest to dobry budynek w pierwszych fazach gry. Niestety na jednej planecie można wybudować tylko jedną dużą i małą powłokę ochronną, dlatego przy dużej ilości obrony lub wielkiej flocie wroga traci ona na znaczeniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:08, 18 Cze 2006    Temat postu:

NIewiesz czegoś jezcze pisz na GG:4043775 lub na emaila [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:09, 18 Cze 2006    Temat postu:

Przepraszam że tyle tego jest ale jak przecz\ytasz to jak ja to będziesz wiedział o ogame wszystko!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Badi




Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 19:30, 21 Cze 2006    Temat postu:

No i ciekawe kto to przeczytał pozdrowienia!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kazdy członek sojuszu aZSRR jest tu mile widziany Strona Główna -> WAZNE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin